Watykan: Protest homoseksualistów

[2008-12-09 19:05:03]

6 grudnia około 600 osób protestowało w Watykanie przy wejściu na Plac św. Piotra przeciwko stanowisku tego państwa wobec rezolucji przeciwko prawnemu karaniu osób homoseksualnych. Uczestnicy demonstracji mieli stryczki na szyi oraz transparenty z napisami: "No Vatican, No taleban" oraz "Lepszy gej powieszony czy ożeniony?".

W pikiecie uczestniczyli działacze organizacji skupiających mniejszości seksualne oraz Transnarodowej Partii Radykalnej (Partito Radicale Transnazionale) na czele z jej liderem Marco Pannellą. W akcji wziął udział także transseksualista Vladimir Luxuria, były deputowany Partii Odrodzenia Komunistycznego (Partito della Rifondazione Comunista).

10 grudnia planowane jest przyjęcie przez ONZ rezolucji przeciwko prawnemu karaniu osób homoseksualnych. Inicjatywa wyszła od Francji, ale zgłoszona została w imieniu całej Unii Europejskiej. Obecnie w siedmiu krajach za homoseksualizm grozi kara śmierci, a w kolejnych 81 więzienie.

Watykan kategorycznie sprzeciwił się tej rezolucji, ponieważ, jak poinformował stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych arcybiskup Celestino Migliore, jej przyjęcie mogłoby spowodować, że państwa nie uznające małżeństw osób tej samej płci stałyby się obiektem nowej dyskryminacji. Watykan jest także przeciwny konwencji ONZ ws. niepełnosprawnych twierdząc, że nie ma w niej precyzyjnego zapisu dotyczącego zakazu aborcji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku