Sejm: Weto do "pomostówek" odrzucone, do ustaw zdrowotnych podtrzymane

[2008-12-19 11:18:12]

19 grudnia Sejm rozpatrzył weta prezydenta Lecha Kaczyńskiego do ustaw o emeryturach pomostowych, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, o zakładach opieki zdrowotnej, o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej, o ustroju sądów powszechnych, o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz do przepisów wprowadzających ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

Za odrzucenie prezydenckiego weta do ustawy o pomostówkach głosowało 285 posłów z klubów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy, kół Polska XXI, Socjaldemokracja Polska-Nowa Lewica i Demokratycznego Koła Poselskiego oraz czworo posłów niezrzeszonych (Bartosz Arłukowicz, Ryszard Galla, Krzysztof Grzegorek i Paweł Zalewski). Przeciwko jego odrzuceniu było 160 posłów z klubu Prawa i Sprawiedliwości, troje posłów klubu Lewica (Izabela Jaruga-Nowacka, Ryszard Zbrzyzny, Tadeusz Motowidło), dwoje posłów niezrzeszonych (Bożena Kotkowska i Grzegorz Pisalski) oraz Zdzisława Janowska z koła SdPl-NL. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

W sprawie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej za odrzuceniem weta głosowało 243 posłów z PO, PSL, Polski XXI, trzech posłów niezeszonych (Ryszard Galla, Krzysztof Grzegorek, Paweł Zalewski) oraz 1 poseł Lewicy (Ryszard Zbrzyzny). Przeciw głosowało 206 posłów z klubu PiS i Lewica, kół SdPl-NL i DKP oraz 6 posłów niezrzeszonych (Bartosz Arłukowicz, Bożena Kotkowska, Grzegorz Pisalski, Ludwik Dorn, Longin Komołowski, Maciej Płażyński). Nikt nie wstrzymał się od głosu. Podobne wyniki głosowania - 242 do 207 - były w głosowaniach dotyczących ustawy o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz przepisów wprowadzających ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

Ustawa w wersji uchwalonej w piątek ponownie przez Sejm przewiduje, że po 1 stycznia 2009 roku na wcześniejszą emeryturę może przejść czterokrotnie mniej osób niż wynikało to z obecnie obowiązujących przepisów (ok. 250 tys. pracowników, reprezentujących ok. 40 zawodów, zamiast ok. 1 mln osób). Prawo to straci m.in. większość nauczycieli, część kolejarzy, artyści, dziennikarze, kierowcy ciężarówek. Prawo do emerytury pomostowej ma przysługiwać osobom, które będą miały skończone 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), staż ubezpieczeniowy przekraczający 20 lat (kobiety) i 25 (mężczyźni), są urodzone po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1999 roku i przez co najmniej 15 lat wykonywały prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku