Niemcy: Rozczarowanie zjednoczeniem

[2009-01-03 14:06:06]

Niemcy obchodzą w tym roku 20. rocznicę upadku muru berlińskiego, który zapoczątkował zjednoczenie kraju (Wiedervereinigung). Z sondażu, przeprowadzonego na zlecenie "Berliner Zeitung" przez Forsa-Institut, wynika że większość naszych sąsiadów odczuwa rozczarowanie skutkami wydarzeń z końca lat 80.

W 1989 roku aż 71 proc. obywateli NRD oczekiwało po zjednoczeniu poprawy swej sytuacji życiowej, do zrealizowania czego dziś może przyznać się z nich tylko 46 proc. W części zachodniej odsetek ten kształtuje się odpowiednio na poziomie 52 i 40 proc. Co czwarty Niemiec ze Wschodu wprost uważa, że mieszkańcom nowych krajów związkowych wiedzie się obecnie gorzej niż u schyłku NRD. Jednoznacznie zaś do tych, którzy "zwyciężyli na zjednoczeniu", zalicza siebie zaledwie 39 proc. Ossis oraz 18 proc. Wessis.

Zdaniem Manfreda Güllnera z Forsa-Institut, panująca po upadku muru euforia to już zamierzchła przeszłość, wzmocniły się natomiast niegdysiejsze uprzedzenia po obu stronach byłej niemiecko-niemieckiej granicy. I tak Ossis uważają, że zostali wykorzystani przez rodaków z Zachodu, ci zaś – że zmuszono ich do sponsorowania byłej NRD, dzięki czemu, zdaniem 72 proc. Wessis, wschodnim Niemcom wiedzie się obecnie lepiej niż przed zjednoczeniem.

Niezbyt korzystny w opinii Niemców bilans zjednoczenia rzutuje także na całościową ocenę systemu społeczno-politycznego nad Renem, który bez względu na grupę wiekową czy zawodową negatywnie postrzega przeszło dwie trzecie Wschodniaków oraz ponad połowa Zachodniaków, przy czym największy ich odsetek notuje się wśród robotników (odpowiednio 75 i 60 proc.). Jednocześnie 67 proc. Ossis oraz 53 proc. Wessis nie jest zadowolona z rzeczywistego funkcjonowania demokracji w swojej ojczyźnie, choć z samą jej ideą identyfikuje się na Wschodzie 93 proc., a na Zachodzie 95 proc. Niemców.

Grubo ponad 60 proc. badanych uważa, że po 1989 roku wzrósł w kraju poziom korupcji. Nasi sąsiedzi zwracają również uwagę na powiększający się od tego czasu rozdźwięk między uczestnikami sceny politycznej a społeczeństwem.

Sondaż przeprowadzono w połowie grudnia 2008 roku, łącznie na 1008 respondentach, z czego 506 przypada na część zachodnią, zaś 502 na nowe kraje związkowe wraz z Berlinem.

Tomasz Wilczyński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku