Gaza: Izrael zbombardował ministerstwo kultury i klinikę medyczną

[2009-01-11 22:20:44]

Izrael zbombardował budynek związanego z rządem premiera Ismaila Hanijego ministerstwo kultury w Gazie. Siedziba ministerstwa została zrównana z ziemią.

Niedługo potem celem ataku izraelskiego stała się zagraniczna klinika, zarządzana przez Bliskowschodnią Radę Kościołów.

Bombardowanie nie przyniosło ofiar, jednak jak stwierdził Zak Sabella z Departamentu Pomocy Uchodźcom Palestyńskim w Radzie: Klinika wraz z całym sprzętem i zaopatrzeniem medycznym została kompletnie zniszczona.

Tuż przed zburzeniem kliniki armia izraelska wystrzeliła pocisk, który nie trafił w budynek. Zdaniem niektórych miał to być pocisk ostrzegawczy, choć można podejrzewać też przypadkowe chybienie.

Izrael od rozpoczęcia 27 grudnia najnowszej ofensywy na Gazę, znanej pod kryptonimem "Płynny Ołów", wielokrotnie atakował budynki publiczne, cywilne domy, budynki szkół i uniwersytetów (zniszczono – oficjalnie przyznając, że stanowił cel ataku – Uniwersytet Islamski w Gazie, z kolei jeden z ataków na szkołę administrowaną przez ONZ zginęło ponad 40 osób), meczety i szpitale. Kolejny obiekt ataków stanowiły budynki rządowe.

Jak dotąd w izraelskich atakach zginęło co najmniej 888 Palestyńczyków. Wedle źródeł izraelskich, śmierć z rąk ruchu oporu miało też ponieść 10 żołnierzy i 3 innych Izraelczyków.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku