Boliwia nacjonalizuje i głosuje
[2009-01-25 02:43:42]
Chaco należało do towarzystwa Panamerican Energy, w którym 60 proc. udziałów miał argentyński koncern Pan American Energy, a 40 proc. brytyjski BP. W Boliwii działało w ramach konsorcjum z państwowym przedsiębiorstwem Yacimiento Petrolíferos Fiscales Bolivianos (YPFB), posiadającym mniejszościowy pakiet 49 proc. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy trwały rozmowy na temat odsprzedaży akcji PE na rzecz YPFB, jednak w grudniu ub.r. negocjacje zakończyły się fiaskiem. Prezydent Evo Morales, który w piątek podpisał decyzję o przejęciu PE przez państwo, wyjaśnił, że jego rząd "będzie przestrzegał interesów prywatnych inwestorów tak długo, jak one same będą przestrzegały boliwijskiego prawa". Chcemy partnerów, a nie bossów - powiedział. Tymczasem Panamerican Energy wyraziło swoje zaskoczenie tą decyzją i oficjalnie podtrzymało swą gotowość do rozmów na temat udziałów. Sprawa ropy i gazu w Boliwii nabrała znaczenia po wyborach w 2005 r., które wyniosły do władzy Moralesa, głoszącego potrzebę znacjonalizowania złóż tych surowców. Boliwia ma ich najwięcej po Wenezueli na kontynencie, jednak zyski z ich eksploatacji zasilały głównie zagraniczne koncerny. Na podstawie ustawy z 2006 r. państwo zaczęło stopniowo przejmować te firmy - dotąd załatwiając to polubownie, np. odkupując ich akcje. Krok po kroku odzyskujemy kontrolę na zasobami naturalnymi kraju - ogłosił Morales po przejęciu Panamerican Energy i tuż przed referendum. Opozycja, tradycyjnie wspierana przez bogaczy z prowincji Santa Cruz, sprzeciwia się nacjonalizacji, podobnie jak i nowej konstytucji. Wg wydawanej w Santa Cruz gazety "El Deber" w przejęcie złóż kontrolowanych przez Panamerican Energy zaangażowane jest wojsko. Wiadomości tych nie potwierdzają inne źródła. Referendum przyglądać się będzie ok. 300 międzynarodowych obserwatorów, m.in. z ONZ, Organizacji Państw Amerykańskich, Unii Narodów Południowoamerykańskich i Unii Europejskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?