Francja: Strajki i demonstracje w całym kraju
[2009-01-30 15:10:12]
W ogólnokrajowym strajku uczestniczyli pracownicy transportu i innych branż sektora publicznego oraz części prywatnego. Na apel ośmiu czołowych francuskich związków, w tym największych - CGT, CFDT i FO, protestujący domagali się podjęcia przez rząd walki z bezrobociem, spadkiem wartości płacy realnej oraz obrony sfery usług publicznych przed kryzysem. W całym kraju odbyło się prawie dwieście manifestacji i wieców. W Paryżu z Placu Bastylii ruszyła z kierunku Opery wielka manifestacja, licząca według związkowców 100 tys. uczestników. Obok liderów związkowych wzięli w niej udział liderzy największej partii opozycyjnej - Partii Socjalistycznej. Na transparentach widniały hasła: "Razem przeciw kryzysowi! Brońmy pracy, siły nabywczej i serwisu publicznego", a także postulaty poszczególnych grup zawodowych: "Brońmy szpitali państwowych!", "Ręce precz od mojej matury, nie dla reformy Darcosa!". Do stołecznej demonstracji na trasie przemarszu przyłączyli się niektórzy policjanci, włączając syreny radiowozów i wykrzykując: "Forsa dla glin!". Kilkudziesięciotysięczne manifestacje przemaszerowały w czwartek także ulicami Marsylii, Lyonu, Tuluzy i Bordeaux. W całym kraju zakłócony został transport publiczny. Kursowało tylko 30-60 proc. pociągów krajowych i regionalnych. W paryskim metrze dopiero po południu ruch wracał stopniowo do normy. Linie lotnicze Air France odwołały z powodu strajku na paryskim lotnisku Orly około 1/3 lotów na trasach krótkich i średniodystansowych. Według ministerstwa edukacji, na znak protestu przerwała pracę 1/3 nauczycieli, a w wielu szkołach odwołano zajęcia. Niektórzy merowie, solidaryzując się z protestami, uchylili się od obowiązku zapewnienia opieki uczniom przez samorządy w dniu masowego strajku nauczycieli. W czwartek strajkowało też około 1/4 urzędników, pracowników poczty, energetyki i państwowej telekomunikacji (France Telecom). Do protestu przyłączyli się pracownicy radia publicznego, nadając zamiast przewidzianych programów wyłącznie muzykę. Organizatorzy protestów ponformowali, że "czarny czwartek" był pierwszą tak dużą manifestacją sprzeciwu wobec rządów prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. On sam dwa dni temu zapowiedział ponownie, że pomimo ogólnokrajowych protestów będzie kontynuował swoje reformy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?