Islandia: Powstał nowy rząd

[2009-01-30 17:42:59]

Po tym jak rozpadła się koalicji rządowa kierowana przez dotychczasowego premiera Geira H. Haarde, prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson upoważnił przewodniczącą socjaldemokratycznego Sojuszu (Samfylkingin), minister spraw zagranicznych Ingibjörg Gísladóttir do rozpoczęcia rozmów z Ruchem Lewicowo-Zielonym (Vinstrihreyfingin - Grænt framboð) w sprawie utworzenia nowego rządu.

Ostatecznie te dwa ugrupowania lewicowe doszły do porozumienia i utworzyły nowy gabinet który będzie pełnił obowiązki do momentu przedwczesnych wyborów parlamentarnych wiosną 2009 roku. Liderzy dwóch koalicjantów ogłosili, że jesienią zostaną rozpisane również wybory do konstytuanty, która będzie miała wprowadzić poprawki do konstytucji Islandii. Pomysł ten zaproponowała Partia Postępowa (Framsóknarflokkurinn), a poparła nowa koalicja centrolewicowa.

Szefem rządu została, dotychczasowa minister spraw socjalnych Jóhanna Sigurðardóttir z Sojuszu. Nowa premier była jednym ministrem, który zyskał na popularności w ostatnim czasie, uzyskując wysokie poparcie społeczne plasujące się na poziomie 73 proc. (Instytut Gallupa).

Jóhanna Sigurðardóttir ma 66 lat. Po raz pierwszy została wybrana do Alþingi w 1978 roku. Od tej pory nieprzerwanie przez 30 lata zasiada w parlamencie. Wcześniej pracowała jako stewardessa w Islandzkich Liniach Lotniczych, była również aktywną działaczką związkową. W latach 1987-1994 pełniła funkcję ministra spraw socjalnych. Żyje w związku partnerskim z pisarką i scenarzystką Jóníną Leósdóttir. Ma dwójkę dzieci.

Ministrem finansów zostanie przewodniczący Ruchu Lewicowo-Zielonego Steingrímur Jóhann Sigfússon. W Alþingi zasiada nieprzerwanie od 1983 roku. W latach 1988-1991 był ministrem rolnictwa i transportu.

Upadek rządu Haardego był konsekwencją kryzysu gospodarczego, który rozpoczął się na Islandii w październiku ubiegłego roku. Tragiczna sytuacja banków (które w znacznej mierze zostały znacjonalizowane), kryzys na giełdzie, wysoka inflacja (ostatnio przekroczyła ponad 18 proc.), wzrost bezrobocia, zamrożone konta bankowe - wszystko to doprowadziło, do nasilenia gwałtownych protestów obywateli (na głównym placu stolicy zebrało się 7 tysięcy osób) domagających się ustąpienia premiera, oraz dymisji zarządu Banku Centralnego z jego szefaem Davidem Oddssonem na czele.

Po złożeniu rezygnacji przez Haardego, koalicja składająca się z konserwatywnej Partii Niepodległościowej (Sjálfstæðisflokkurinn) i socjaldemokratycznego Sojuszu, rozpadła się w skutek kłótni o to kto ma przewodniczyć nowemu rządowi.

Jędrzej Niklas


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


15 maja:

1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.

1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.

1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.

1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.

1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.

1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.

1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.

1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.

1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.

2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.

2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.

2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.

2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.


?
Lewica.pl na Facebooku