Irlandia: Aresztowano byłego lidera Partii Robotniczej

[2009-01-31 18:07:30]

30 stycznia irlandzka policja (Garda Síochána) zatrzymała byłego działacza Irlandzkiej Armii Republikańskiej i byłego przewodniczącego Partii Robotniczej (Workers Party/Páirtí na nOibrithe) 74-letniego Seána Garlanda.

Powodem zatrzymania jest wniosek o ekstradycję wydany przez władze USA, które oskarżają go o udział w rozprowadzaniu fałszywych banknotów dolarowych, podrabianych przez Koreę Północną w latach 80-tych, aby osłabić gospodarkę amerykańską. Grozi mu do pięciu lat więzienia.

Obecny przewodniczący Partii Robotniczej Michael Finnegan potępił zastosowanie aresztu wobec Garlanda, wskazując na jego stan zdrowia (ma on raka jelita i cukrzycę). Dodał, że uważa, iż zatrzymanie ma charakter polityczny, a Garland wielokrotnie deklarował, że jeżeli zostanie o to poproszonych zgłosi się dobrowolnie na policję.

Seán Garland urodził się 7 marca 1934 roku w Dublinie. W 1953 roku wstąpił w szeregi Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Rok później wstąpił do armii brytyjskiej aby zbierać informacje dla IRA. Podczas rozłamu w ruchu republikańskim na przełomie lat 60 i 70-tych opowiedział się po stronie Oficjalnej Sinn Féin (Official Sinn Féin) i Oficjalnej Irlandzkiej Armii Republikańskiej (Official Irish Republican Army).

Partia Robotnicza to ugrupowanie o charakterze komunistycznym powstałe w 1982 roku po przekształceniu Oficjalnej Sinn Féin i Oficjalnej IRA. Działa zarówno w Republice Irlandii, jak i należącej do Wielkiej Brytanii Irlandii Północnej. Organem prasowym WP jest pismo "Irish People". W 1999 roku doszło do rozłamu, część działaczy utworzyła partię Demokratyczną Lewicę (Democratic Left), która kilka lat później połączyła się z Partią Pracy (Labour Party/Páirtí an Lucht Oibre).

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


7 października:

1890 - Powstała Partia Robotnicza Galicji, od 2 II 1892 Socjalno-Demokratyczna Partia w Galicji, od 8 X 1897 Polska Partia Socjalno-Demokratyczna Galicji i Śląska Cieszyńskiego.

1897 - W Wilnie została założona żydowska socjalistyczna partia Bund.

1912 - W Warszawie otwarto Dom Sierot założony przez Janusza Korczaka.

1928 - Powstała Socjalistyczna Partia Peru.

1931 - Urodził się Desmond Tutu, anglikański biskup południowoafrykański, działacz na rzecz praw człowieka, przeciwnik apartheidu, zwolennik małżeństw homoseksualnych.

1944 - W obozie Auschwitz-Birkenau doszło do największego w historii obozu buntu.

1949 - Proklamowanie NRD.

1949 - Zmarł José Clemente Orozco, meksykański malarz, autor murali i litograf.

2003 - Socjalista Anerood Jugnauth został prezydentem Mauritiusa.

2012 - Hugo Chavez wygrał po raz trzeci wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku