WZZ "Sierpień 80" o wypowiedzi premiera nt. zarządów spółek węglowych

[2009-02-26 11:41:45]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wysłał list do premiera Donalda Tuska w sprawie jego wypowiedzi na konferencji prasowej 24 lutego, podczas której odniósł się on do informacji o tym, że zarządy spółek węglowych podwyższyły sobie, z dniem 1 stycznia 2009 roku, pensje o 6,9 proc.

W swojej opinii wyraził Pan stwierdzenie, że "jeśli to prawda, to ludzie ci nie mają kompetencji ani moralnych ani merytorycznych do kierowania tymi firmami". Otóż informacja ta jest prawdziwa i potwierdzona. Szczególnie bulwersujące jest to, że te same zarządy, przez dwa miesiące przekonywały, że górnicy nie mogą dostać żadnych podwyżek, bo jest kryzys i firm na to nie stać - czytamy w dokumencie.

Związkowcy podkreślają, że zarząd Kompanii Węglowej proponuje górnikom podwyżki w wyskokości 1,2 proc., zaś Jastrzębskiej Spółce Węglowej i Katowickim Holdingu Węglowym mają oni nie dostać żadnych podwyżek, górnicy mają nie dostać żadnych podwyżek płac.

W czasie kiedy zarządy spółek węglowych kategorycznie i stanowczo odmawiały podwyżek płac dla górników, po cichu i nie informując o tym załóg górniczych, same otrzymały podwyżki płac o 6,9 proc.. Takie zachowanie bulwersuje załogi górnicze. To karygodny przykład arogancji i nieodpowiedzialności osób kierujących spółkami Skarbu Państwa jakimi są spółki węglowe. Nie ma znaczenia tłumaczenie, że odbyło się to zgodnie z prawem - pisze WZZ "Sierpień 80".

Działacze Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" dodają, że w tym samym czasie środowisko górnicze zbulwersowała kolejna informacja o tym, że w czasie negocjacji płacowych, do Kambodży i Tajlandii udała się delegacja związkowo - dyrektorska, w skład której wchodzili działacze Porozumienia Związków Zawodowych "Kadra", niektórzy dyrektorzy kopalń i członkowie zarządów spółek węglowych.

Początkowo usiłowano ukryć ten fakt informując, że wyjazd miał charakter prywatny i zarządy spółek węglowych nie miały z nim nic wspólnego, a osoby, które przebywały na tej wycieczce, były tam na urlopach i na własny koszt. Szybko okazało się, że wyjazd miał charakter delegacji służbowej i odbywał się za zgodą i na koszt spółek węglowych. Koszty w wysokości 9 200 złotych od jednego uczestnika poniosły spółki węglowe - napisano w liście.

Związkowcy dodają, że wspomniane działania stanowią przykład polityki prywaty i rozpasanej rozrzutności i mają one miejsce w czasie, gdy w górnictwie panuje bardzo napięta sytuacja, spowodowana negocjacjami płacowymi i stanowiskiem zarządów. Podkreślili, że liczą na to, że premier wyciągnie konsekwencje wobec osób, które w ten sposób postępują.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku