Gospodarka się rozwija, ale wciąż nie ma pracy
[2003-08-21 00:52:12]
Największy wzrost nastąpił w eksporcie, gdzie najlepsze wyniki osiągnęli producenci eksportowanych pojazdów mechanicznych (wzrost o 42,6 proc.), mebli (o 32,7 proc.) oraz urządzeń radiowych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych (o 22,2 proc.). Popyt wewnętrzny ciągle był jednak niski. W pierwszym półroczu 2003 roku przychody przedsiębiorstw niefinansowych zwiększyły się o 10,8 proc. przy wzroście kosztów o 9 proc., co oznacza zysk netto w wysokości 8,8 mld zł (prawie sześciokrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2002 roku). Tegoroczny wzrost gospodarczy ma przekroczyć 3 proc. PKB. -------------------------------------------------- Tymczasem w lipcu około 3 mln 124 tys. Polaków nie miało pracy, co oznacza wprawdzie spadek o 10 tys. w porównaniu z czerwcem, lecz ma on jedynie charakter sezonowy. Według prognoz MGPiPS w II połowie roku bezrobocie może ponownie zacząć wzrastać. Sytuacja życiowa Polaków mających pracę nie zawsze jest lepsza. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ubiegłym roku aż w przypadku 68 proc. firm pracodawcy łamali prawo swoich pracowników do wynagrodzenia, nie wypłacając im pensji w ogóle lub w terminie albo też wypłacając im mniejsze kwoty niż przewidziane w umowie. Nie zawsze było to spowodowane sytuacją finansową firmy, coraz częściej zaś poczuciem bezkarności na co poważny wpływ miał tzw. "przymus ekonomiczny" determinowany trudną sytuacją na rynku pracy (pracownicy woleli niższe pensje wypłacane nieraz z kilkumiesięcznym opóźnieniem niż utratę danej pracy przy braku możliwości znalezienia innego pracodawcy). -------------------------------------------------- Ten stan rzeczy znalazł odzwierciedlenie w najnowszym sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, przeprowadzonym w dniach 1-4 sierpnia na reprezentatywnej próbie 880 osób. CBOS badał ich opinie na temat rynku pracy. Aż 96 proc. Polaków uważa, że sytuacja na rynku pracy jest zła lub bardzo zła, ani jeden ankietowany nie określa jej jako dobrej lub bardzo dobrej. Prawie połowa pracujących badanych (48 proc.) obawia się utraty pracy, 19 proc. dopuszcza taką ewentualność, ale uważa, że jest ona mało prawdopodobna, utraty pracy nie obawia się 28 proc. ankietowanych. 5 proc. osób nie ma na ten temat zdania. Obawa przed utratą pracy jest duża, bo często nie ma dla niej żadnej alternatywy. Aż 43 proc. ankietowanych twierdzi, że trudno znaleźć jakiekolwiek zatrudnienie, w opinii 38 proc. badanych w ich miejscu zamieszkania lub okolicy nie ma żadnej pracy. Zdaniem 17 proc. ankietowanych można znaleźć pracę w ich miejscu zamieszkania, ale "trudno o pracę odpowiednią". Polacy nie wierzą w poprawę sytuacji na rynku pracy w przyszłym roku. Optymizm w tej kwestii wyraża jedynie 11 proc. osób, podczas gdy zdaniem 45 proc. sytuacja ta nie ulegnie zmianie. 36 proc. osób wyraża wręcz obawę przed jej dalszym pogorszeniem. |
|
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
13 lipca:
1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.
1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.
1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.
1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.
1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.
1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.
1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.
1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.
2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor
2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.
2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.
?