WZZ "Sierpień 80" o masowych zwolnieniach w mediach

[2009-03-02 17:48:49]

2 marca Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wydał oświadczenie w którym zadeklarował, że przyłącza się do protestu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej przeciwko masowym zwolnieniom z pracy osób zatrudnionych w mediach.

Z niepokojem odnotowujemy kolejne coraz to liczniejsze zwolnienia osób zatrudnionych w gazetach, radiu, telewizji oraz w mediach elektronicznych. Jako ich powód podaje się pogarszającą kondycję ekonomiczną mediów, a w szczególności wielkich koncernów medialnych. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż te media, które dziś masowo wyrzucają swoich pracowników, jeszcze niedawno, w momencie wysokiej koniunktury gospodarczej i swojej własnej wysokiej świetności finansowej, również oszczędzały na swoich pracownikach, zatrudniając ich na podstawie umów cywilnoprawnych - czytamy w dokumencie.

Zdaniem związku prawdziwem powodem zwolnień są jest chęć dokonywania oszczędności na pracownikach i dążenie do kumulacji zysków za wszelką cenę. "Sierpień 80" wyraził swój stanowczy sprzeciw wobec grupowych zwolnień pracowników mediów.

Nie można najpierw wykorzystywać pracownika poprzez nadwyrężania stosunku pracy i zatrudnianie go na umowę zlecenie, a następnie pozbywanie się go, niczym balastu. Przestrzegamy też przed przerzuceniem obowiązków zwalnianych dziennikarzy i pracowników mediów na osoby, które swoje stanowiska pracy zachowały - pisze związek.

Zdaniem WZZ "Sierpień 80" o interesy dziennikarzy należy upominać się w równym stopniu, jak o prawa robotników, pielęgniarek czy nauczycieli. Związkowcy zachęcili również osoby zatrudnione w mediach do organizowania się i przeciwstawiania masowym zwolnieniom.

Masowe zwolnienia dotknęły m.in. koncern Polskapresse, która likwiduje dziewięć z osiemnastu regionalnych wydań dziennika "Polska The Times", a także Agorę, Presspublicę i Axel Springer Polska. Redukcje zatrudnienia nie ominęły także mediów publicznych gdzie np. w Radiu Koszalin zwolniono 13 z 80 pracowników rozgłośni.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku