Omar Faris uniewinniony

[2003-08-26 13:10:37]

Dziś rano krakowski sąd grodzki uniewinnił Omara Farisa, któremu policja zarzucała zorganizowanie nielegalnej manifestacji przeciwko wojnie w Iraku. Wyrok z zadowoleniem przyjęła obecna podczas rozprawy grupa 20-30 członków i sympatyków Krakowskiej Koalicji Antywojennej.

Zdaniem policji Omar Faris był organizatorem demonstracji, która 4 kwietnia br. przeszła spod pomnika Adama Mickiewicza na krakowskim Rynku pod budynek magistratu. Demonstracja nie została zgłoszona w ustawowym terminie, a władze zakazały jej przeprowadzenia. Policja domagała się uznania Farisa winnym wykroczenia i ograniczenia sankcji do środka zapobiegawczego w postaci zobowiązania się przez niego, że w przyszłości nie będzie już przewodził nielegalnym zgromadzeniom.

Wśród świadków powołanych przez Farisa pojawiły się osoby powszechnie znane w Krakowie ze swojego sprzeciwu wobec amerykańskiego ataku na Irak: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Jerzy Rościszewski ze Stowarzyszenia Kuźnica i Leszek Konarski z tygodnika "Przegląd". Nieobecny był jezuita Stanisław Musiał, przebywający obecnie poza granicami kraju. Wszyscy podkreślali, że demonstracja miała charakter pokojowy i - choć nie wszystkim formalnościom stało się zadość - jej cel był moralnie słuszny.

Sędzia ogłaszając wyrok podkreślił, że wprawdzie Omar Faris złożył zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia demonstracji o dzień za późno (na 2, a nie - jak stanowi prawo - co najmniej na 3 dni przed planowanym terminem), ale nie ma dowodów, że decyzja odmowna urzędu dotarła na czas do Farisa. Co więcej, urząd wydając negatywną decyzję w sprawie demonstracji bez jakiegokolwiek uzasadnienia, sam popełnił znacznie poważniejszy błąd niż Faris, a to niebezpieczny proceder w demokratycznym państwie prawa.

Marek Tobolewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku