USA: Dystrykt Kolumbii uzna małżeństwa homoseksualne z innych stanów

[2009-04-11 08:54:31]

Zgromadzenie Dystryktu Kolumbia zdecydowało, że okręg stołeczny będzie uznawał małżeństwa osób tej samej płci zawarte w innych stanach. Burmistrz Waszyngtonu Adrian Fenty w wydanym oświadczeniu napisał, że oczekuje na moment w który będzie mógł podpisać tę ustawę.

Do tej pory małżeństwa homoseksualne z innych stanów, które zamieszkały w stolicy USA, uznawano tam za związki partnerskie, różne pod względem prawnym od małżeństwa.

Przyjmując nowe prawo Dystryk Kolumbia dołączył do trzech stanów które uznają małżeństwa homoseksualne zawarte poza ich granicami (Nowy Jork, Nowy Meksyk, Rhode Island).

Dystrykt Kolumbii to wydzielony okręg stołeczny obejmujący miasto Waszyngton. Nie jest częścią żadnego z amerykańskich stanów, jest za to rządzony ze szczebla federalnego, z pewną ograniczoną formą samorządu lokalnego.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


12 maja:

1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.

1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.

1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.

1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.

1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.

2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.


?
Lewica.pl na Facebooku