Mołdawia: CKW ponownie potwierdza wygraną komunistów

[2009-04-22 09:20:42]

Centralna Komisja Wyborcza Mołdawii ogłosiła ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych z 5 kwietnia. Wygrała je Partia Komunistów Republiki Mołdawii (Partidul Comuniştilor din Republica Moldova), zdobywając 60 mandatów w 101-mandatowym parlamencie.

Sekretarz Centralnej Komisji Wyborczej Jurij Czokan poinformował, że powtórne liczenie głosów przeprowadzone w następstwie protestów opozycji, nie spowodowało znaczącej zmiany wyników wyborów. CKW prześle ostateczne wyniki głosowania Sądowi Konstytucyjnemu, który powinien je zatwierdzić.

Troje z dziewięciorga członków Centralnej Komisji Wyborczej wyraziło odmienne zdanie na temat wyborów. Uważają oni, że w trakcie wyborów i liczenia głosów doszło do naruszeń, które wpłynęły na wyniki głosowania.

Jak się okazuje, część kandydatów na deputowanych może nie otrzymać mandatów poselskich. Zgodnie z mołdawskim prawem, deputowany nie może mieć podwójnego obywatelstwa. Według mediów około 20 kandydatów, reprezentujących głównie partie opozycyjne, oprócz mołdawskiego posiada obywatelstwo rumuńskie lub o nie wystąpiła. Aby uzyskać mandat, politycy ci muszą wszcząć procedurę rezygnacji z drugiego obywatelstwa.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 października:

1807 - W Londynie urodziła się Harriet Taylor, filozofka i feministka tzw. "pierwszej fali". Była współpracowniczką, a od 1851 żoną filozofa J.S. Milla, który gł. pod jej wpływem zaczął popierać postulaty feminizmu.

1919 - Zamach na jednego z liderów lewicowego USPD Hugona Hassego.

1976 - Oddano do użytku trasę Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówkę”).

1982 - Olof Palme został po raz drugi premierem Szwecji.

1990 - 17 Palestyńczyków zginęło, a ponad 100 zostało rannych w starciach z izraelską policją na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie.

1992 - W Unkel zmarł Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1999 - Londyński sąd magistracki orzekł, iż można wydać Pinocheta hiszpańskiemu wymiarowi sprawiedliwości.

2012 - Alberto Vaquina (FRELIMO) został premierem Mozambiku.


?
Lewica.pl na Facebooku