Jastrzębie Zdrój: Górnicza demonstracja przed JSW
[2009-04-25 12:36:36]
Władze JSW dały sobie rok na wypracowanie jednego, wspólnego dla wszystkich kopalń spółki układu zbiorowego. Jednocześnie nie ma zgody, by za pracę na tym samym stanowisku o tej samej wartości we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki było jednakowe wynagrodzenie, co było powodem strajku w KWK "Budryk" w 2007 r. Podczas demonstracji górnicy sprzeciwili się przerzucaniu kosztów kryzysu i błędów Zarządu JSW w postaci strat na opcjach walutowych na barki pracowników. Krytycznie odnieśli się również do decyzji o zamrożeniu płac w roku bieżącym i zapowiedzieli obronę miejsc pracy. Sama akcja była bardzo burzliwa. Palono opony i kukły z podobiznami członków zarządu JSW, wybuchały petardy, skandowano mocne hasła w kierunku władz węglowej spółki, jak: "Zagórowski na Madagaskar", "Precz od naszych kopalń", "Precz z pachołkiem Ślęzakiem". Oni myślą, że mogą sobie o wszystkim decydować jak im się żywnie podoba, ale my im to wybijemy z głowy - stwierdził Krzysztof Łabądź, szef WZZ "Sierpień 80" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Wściekłość górników wywołała nieobecność w tym dniu prezesa Jarosława Zagórowskiego i jego zastępców. Zabito więc deskami drzwi ich gabinetów. Prezesa Zagórowskiego górnicy znaleźli w kopalni "Krupiński", lecz ten szybko wsiadł w swój samochód i uciekł. Na 27 kwietnia zapowiedziano powołanie wspólnego międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego i wszczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą. Co więcej, zebrano podpisy 60 procent zatrudnionych w zakładach JSW pod wnioskiem o odwołanie wiceprezesa spółki Mariana Ślęzaka. Wniosek ma zostać przekazany Radzie Nadzorczej spółki, a następnie odbędzie się referendum w tej sprawie. Cieszy, że w JSW, podobnie jak wcześniej w Kompanii Węglowej wszystkie organizacje związkowe idą ramię w ramię. Niestety, tak nie jest w Katowickim Holdingu Węglowym, gdzie wszystkie inne związki siedzą w kieszeni jednego z prezesów - mówi szef "Sierpnia 80", Bogusław Ziętek. Jak dodaje tracą na tym pracownicy. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
9 maja:
1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.
1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).
1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.
1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.
1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.
1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.
2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.
?