USA: Odchodzi sędzia Sądu Najwyższego
[2009-05-02 00:48:34]
![]() Zapowiedź 69-letniego Soutera była zaskoczeniem. Co prawda spodziewano się ustąpienia jednego z sędziów, ale wymieniano raczej najdłużej urzędującego, 89-letniego Johna Paula Stevensa (zasiadającego od 1975 roku) i 75-letnią Ruth Bader Ginsburg (od 1993 roku), która niedawno przeszła operację raka trzustki. Souter wszedł w skład sądu w 1990 roku z nominacji prezydenta George'a H. W. Busha. Aczkolwiek początkowo wyznawał filozofię konserwatywną, już od 1992 roku przyłączył się do tzw. "lewego skrzydła", które reprezentują Stevens, Ginsburg i Stephen Breyer. Ustąpienie Soutera oznacza, iż prezydent Barack Obama będzie mógł mianować sędziego w pierwszych miesiącach urzędowania. Z uwagi na wiek niektórych członków SN, nieoficjalne przygotowania do tego rozpoczęły się jeszcze przed objęciem władzy przez nową administrację. Wśród potencjalnych kandydatów wymieniani są m.in. radca prawny rządu Elena Kagan, sędziowie sądów federalnych Sonia Sotomayor, Kim McLane Wardlaw, Sandra Lea Lynch, Diane Pamela Wood, prezes Sądu Najwyższego Georgii Leah Ward Sears, gubernator MassachusettsDeval Patrick oraz profesor Harwardu Cass Sunstein. Sędziowie są zatwierdzani przez Senat, a z uwagi na obecny stosunek sił (demokraci mają 59 głosów) przejście nominacji Obamy wydaje się prawie pewne. Urząd sędziego jest dożywotni. Ponieważ SN jest władny orzekać w sprawie zgodności praw z konstytucją, pełni bardzo ważną rolę w życiu publicznym USA. To właśnie Sąd Najwyższy rozstrzygnął o takich sprawach jak segregacja rasowa, kara śmierci, aborcja. W 2000 roku jego konserwatywna większość przegłosowała zaprzestanie liczenia głosów na Florydzie, co w efekcie oddało prezydenturę George'owi W. Bushowi. Nominacja Obamy, z uwagi na przynależność Soutera, nie zmieni na razie w nim stosunku sił. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?