1 Maja na świecie
[2009-05-02 09:46:49]
![]() Bułgaria W stolicy Bułgarii Sofii odbył się kilkusetosobowy pochód zorganizowany przez Federację Anarchistów Bułgarii oraz organizację Opór Anarchistyczny. Niesiono transparenty mówiące o kryzysie kapitalizmu. Wśród mówców byli przedstawiciele ruchów społecznych z Grecji. Francja We Francji odbyło się około 300 pochodów i wieców organizowanych przez wszystkie centrale związkowe. W największych uczestniczyło po kilkadziesiąt tysięcy osób. Liczbę uczestników wszystkich zgromadzeń szacuje się na od 500 do 1,2 mln osób W tym roku pochody pierwszomajowe we Francji były wyrazem protestu przeciwko planowanym przez władze cięciom socjalnym. Niemcy W Berlinie odbył się pochód i antykapitalistyczne streetparty. Po jego zakończeniu demonstranci zostali zaatakowani przez policję. Kilkuset demonstrantów starło się z oddziałami prewencji. Do starć z policją doszło również w Hamburgu, gdzie demonstranci zaatakowali siedzibę jednego z banków. Mniejsze pochody zorganizowano także w innych miastach, m.in. w Lubece (na zdjęciu). Rosja W Moskwie kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w pochodzie zorganizowanym przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej i mniejsze organizacje lewicowe. Demonstracja odbywała się pod hasłem "Wyjście z kryzysu - socjalizm". Kilkaset osób uczestniczyło w pochodzie pierwszomajowym zorganizowanym przez Konfederację Rewolucyjnych Anarchosyndykalistów pod hasłami antykapitalistycznymi i antyfaszystowskimi. Mniejsze pochody odbyły się w każdym większym mieście Federacji Rosyjskiej. Do starć doszło w Petersburgu, gdzie milicja aresztowała ponad 200 osób z grup anarchistycznych i antyfaszystowskich, które przyłączyły się do głównego pochodu, twierdząc, że "ich udział nie był zgłoszony". Turcja Do starć doszło także w Istambule. Policja, podobnie jak w poprzednich latach nie chciała dopuścić ponad tysiąca związkowców i działaczy lewicowych do głównego placu miasta. Pochód miał upamiętniać 36 osób zabitych przez prawicowe bojówki i policję podczas pochodu w roku 1977. Doszło do starć z policją blokującą ulice. W jej stronę poleciały kamienie i butelki z benzyną. Policja użyła armatek wodnych i gazu łzawiącego. Ukraina W Kijowie milicja próbowała nie dopuścić do demonstracji antyrządowej organizowanej przez organizacje lewicowe. Pomimo to około 400 osób przeszło głównymi ulicami miasta pod hasłem "Dopóki jesteśmy zjednoczeni - jesteśmy niepokonani". Milicja nie dopuściła do zaplanowanej na 1 maja i legalnej demonstracji antyfaszystowskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?