Hiszpania: Śledztwo w sprawie ataku na Gazę
[2009-05-06 12:01:02]
W wyniku spuszczenia tonowej bomby zginął wówczas działacz Hamasu Saleh Szehada oraz 14 cywilów, w tym dziewięcioro dzieci. Izrael bronił ataku jako działania "antyterrorystycznego". Twierdził też, że Szehada szykował atak, zagrażający życiu kilkuset Izraelczyków. Nie przedstawił jednak publicznie nawet jakichkolwiek świadczących o tym poszlak, co wskazuje na konfabulację. Prokutarura wystąpiła o umorzenie śledztwa, motywując to trwaniem śledztwa w sprawie ataku w Izraelu. Andreu odpowiedział jednakże, że nic nie wskazuje na to, by takie śledztwo było rzeczywiście prowadzone. Stwierdził: W Izraelu nigdy nie wszczęto i nie prowadzi się żadnych procedur prawnych, których celem byłoby śledztwo. Ministerstwo spraw zagranicznych Izraela nazwało decyzję śmieszną i bezpodstawną. Inaczej zareagowało Palestyńskie Centrum Na Rzecz Praw Człowieka, mówiące o wielkim zwycięstwie. Andreu rozpoczął śledztwo po tym, jak pozew złożyły rodziny ofiar ataku. Odwołał się do zasady jurysdykcji uniwersalnej, pozwalającej hiszpańskim sądom na sądzenie w sprawach takich jak zbrodnie ludobójstwa, terroryzm czy tortury, bez względu na miejsce, w których się ich dopuszczono. Hiszpański minister spraw zagranicznych Angel Moratinos stwierdził, że podjęte zostaną kroki, ograniczające jurysdykcję uniwersalną do przypadków, gdy ścigane zbrodnie będą miały bezpośredni związek z Hiszpanią. O podobne kroki zaapelował też pierwszy sędzia hiszpańskiego Sądu Najwyższego, Carlos Divar. Nie podjęto jednak formalnych kroków, mających na celu zmianę prawa. Wśród podejrzanych znajduje się Dan Haluc, który bezpośrednio zarządził atak i był wówczas głównodowodzącym izraelskimi siłami lotniczymi. Później Haluc zapewniał w izraelskim dzienniku "Haaretz", że śpi dobrze, oraz mówił: Czuję lekki wstrząs w samolocie podczas spuszczania bomby. Sekundę później to mija, i tyle. To wszystko, co czuję. Zapewniał też o najwyższych standardach moralnych armii izraelskiej. Kolejnym podejrzanym jest Beniamin Ben Eliezer, wówczas minister obrony w rządzie Ariela Szarona. Dalsi podejrzani to Doron Almog, w chwili bombardowania dowódca sił powietrznych w Gazie, Giora Ejland, ówczesny doradca rządu ds. bezpieczeństwa, Michael Herzog, podówczas urzędnik ministerstwa obrony, Mosze Jaalon, wówczas szef sztabu, i Abraham Dichter, wówczas szef Głównej Służby Bezpieczeństwa Szin Bet. Tymczasem sędzia Baltazar Garzon, który kilka lat temu prowadził, umożliwioną dzięki jurysdykcji uniwersalnej, sprawę byłego chilijskiego dyktatora Augusto Pinocheta, oznajmił o wszczęciu śledztwa przeciwko podejrzanym o torturowanie więźniów w Guantanamo. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?