Wenezuela: Chávez ostrzega prawicowe media

[2009-05-12 15:47:54]

Wenezuelski postępowy prezydent Hugo Chávez ostrzegł prawicowe media opozycyjne, że rząd nie będzie już tolerował dalszych ataków medialnych, które sprowadzają się do podżegania ludzi do nienawiści i przemocy. Igracie z ogniem, manipulujecie, podżegacie do nienawiści i wiele więcej. Wy wszyscy - sieci telewizyjne, stacje radiowe, gazety. Nie ze mną ta gra - mówił Chávez 10 maja, zwracając się do Wenezuelczyków w swoim stałym programie telewizyjnym Alo Presidente!

Słowa Cháveza padły w związku z doniesieniami, że prywatna stacja kablowa Globovision, w swoich relacjach dotyczących niedawnego trzęsienia ziemi w Caracas, pominęła milczeniem raporty Wenezuelskiej Fundacji Geologicznej i zamiast tego opublikowała dane amerykańskiej agencji geologicznej, co miało na celu wyolbrzymienie efektów trzęsienia ziemi, skompromitowanie rządu i sprowokowanie społecznego oburzenia.
Obecnie rządowa agencja regulująca standardy w branży telekomunikacyjnej prowadzi przeciwko Globovision dochodzenie w związku z wywołaniem paniki i niepokojów w społeczeństwie.

Według prezydenta ten incydent to tylko ostatni i jeden z wielu jakich dopuszcza się związana z wenezuelską burżuazją opozycja. Chávez powiedział, że szefowie prywatnych mediów wielokrotnie przekraczali linię, używając fal nadawczych do wytwarzania wrażenia chaosu i ukrycia prawdy wraz z przesłaniem nienawiści. Co innego krytykować a co innego konspirować - ostrzegał prezydent.

Chávez przypomniał, ze prywatne stacje telewizyjne należące do wenezuelskiej bogatej elity, w tym szczególnie niesławna stacja RCTV, aktywnie zachęcały do zamachu stanu w 2002 roku. W trakcie zamachu, jego organizatorom udało się na parę dni odsunąć od władzy demokratycznie wybranego Hugo Cháveza, wywieżć go na odległą od Caracas wyspę i zastąpić go popieranym przez USA prawicowym, marionetkowym "prezydentem". Ostatecznie zamach stanu sprowokował natychmiastową mobilizację milionów Wenezuelczyków, którzy wyszli na ulice i przywrócili do władzy swojego prezydenta.

W czasie gdy zwolennicy Cháveza szturmowali pałac prezydencki a wojska zamachowców strzelały do demonstrantów na ulicach, stacja RCTV nadawała bezkrytycznie relację z "zaprzysiężenia" przywódcy zamachu na prezydenta. Gdy jednak zamach stanu upadł a Chávez powrócił na stanowisko, RCTV przerwała swój serwis informacyjny i zaczęła nadawać zamiast niego bajki, nie powracając więcej do tematu zamachu stanu.

Znamienne jest to, że żaden z uczestników zamachu nie został aresztowany ani nawet zatrzymany na przesłuchanie i spiskowcy pozostali przez lata na wolności kontynuując swoją wywrotową działalność przy bliskiej współpracy z USA, co pokazuje jak mało represyjny jest rząd Cháveza i jak dalekie od prawdy są prawicowe doniesienia o braku demokracji i wolności w Wenezueli pod rządami boliwariańskimi.

Bartłomiej Zindulski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku