Jastrzębie Zdrój: Związkowa demonstracja przeciwko zmianom w układzie pracy

[2009-05-13 21:27:03]

Kilka tysięcy osób wzięło udział 12 maja w demonstracji zorganizowanej przez wszystkie działające w Jastrzębskiej Spółce Węglowej związki zawodowe. Górnicy sprzeciwili się tym samym decyzji o centralizacji 6 dotychczas osobnych, bo kopalnianych układów zbiorowych pracy oraz rozbiciu zakładowych organizacji związkowych. Protest rozpoczął się pod KWK "Zofiówka", a zakończył przed siedziba spółki.

Jesteśmy tu tak licznie, żeby pokazać się mieszkańcom Jastrzębia. Wielu nich to pracownicy kopalń. Oni wiedzą, że prezes próbuje "maskować się świecą dymną", przerzucać odpowiedzialność za to co się dzieje na związkowców, że bronią swoich związkowych przywilejów - mówił Krzysztof Łabądź, przewodniczący Komisji Zakładowej Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w należącej do JSW kopalni "Budryk".

Związkowcom nie podoba się zarządzenie pracodawcy co do zmian w układzie zbiorowym pracy. Dotąd było zgodnie z ilością kopalń sześć takich układów. Od teraz ma być tylko jeden, wspólny dla wszystkich układ z ujednoliconymi do najniższego poziomu świadczeniami socjalnymi. Swoje niezadowolenie demonstranci wyrazili za pomocą petard i gwizdków.

Zmiany organizacyjne spowodowały również likwidację kopalnianych struktur związkowych i nakazały związkom zawodowym przenieść się z poszczególnych kopalń do Jastrzębia Zdroju, gdzie swoją siedzibę ma JSW. Pozbawia to tym samym pracowników bezpośredniego dostępu do organizacji ich reprezentujących. Tu nie chodzi o żadne etaty, bo to mamy głęboko gdzieś. Tu chodzi o to, że wypowiedziano układ zbiorowy. Tu chodzi o to, że każe się wam pracować przez cztery dni w tygodniu - powiedział Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ "Sierpień 80".

Górnicy nie zastali żadnego z prezesów Jastrzębskiej Spółki Węglowej w pracy, w związku z czym zamurowali pustakami główne wejście do budynku tej węglowej firmy.

Podczas spotkania Komisji Trójstronnej 11 maja w Warszawie podjęto decyzję, aby do czasu przeanalizowania przez Państwową Inspekcję Pracy zmian organizacyjnych w JSW pod kątem zgodności z prawem, wstrzymać się z wdrażaniem uchwalonych zmian.

Patryk Kosela


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku