Grenlandia: Socjaldemokraci tracą władzę

[2009-06-04 09:06:29]

2 czerwca na Grenlandii odbyły się przedterminowe wybory parlamentarne. Zdecydowane zwycięstwo odniosła w nich popierająca niepodległość wyspy radykalnie lewicowa partia Wspólnota Eskimoska (Inuit Ataqatigiit), którą poparło 43,7 proc. głosujących, co dało jej 14 mandatów (wzrost o 7) w 31-osobowym parlamencie (Kalaallit Nunaanni Inatsisartut/Grønlands Landsting).

Porażkę odniosła rządzące do tej pory socjaldemokratyczne ugrupowanie Naprzód (Siumut) obecdnego premiera Hansa Enoksena. Partia uzyskała poparcie zaledwie 26,5 proc., co dało jej 9 mandatów (o 1 mniej w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi).

Do parlamentu dostały się jeszcze socjalliberalna partia Demokraci (Demokraatit) z wynikiem 12,7 proc. i 4 miejscami (−3), współrządzący dotychczas z socjaldemokratami konserwatyści z ugrupowania Czując Wspólnotę (Atassut) z 10,9 proc. 3 mandatami (-3) oraz Niezależni (Kattusseqatigiit) z 3,8 proc. i 1 mandatem (±0). Poza parlamentem znalazło się ugrupowanie Sorlaat Partiiat z wynikiem 1,3 proc.

Zarówno Wspólnota Eskimoska jak i Demokraci odrzucili zdecydowanie pomysł współpracy z socjaldemokratami. Partia Naprzód jest przez wielu Grenlandczyków oskarżana o nadużywanie władzy, a jej przedstawicielom wypoomina o przesadne wydatki, które ujawniły miejscowe media.

25 grudnia 2008 roku na Grenlandii odbyło się referendum na temat zwiększenia autonomii regionu. "Za" propozycją zagłosowało 75,54 proc. Grenlandczyków, 23,57 proc. było przeciw. Zwiększeniu uległy uprawnienia rządu Grenlandii w takich sprawach jak polityka zagraniczna, polityka obronna i wymiar sprawiedliwości, a mieszkańcy wyspy otrzymali także kontrolę nad istniejącymi tam złożami ropy i gazu. Przepisy te weszły w życie 21 stycznia 2009 roku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku