Nie chcą do Sejmu

[2009-06-11 14:37:20]

Joanna Senyszyn, Wojciech Olejniczak, Janusz Zemke - to troje posłów z klubu parlamentarnego Lewica, którzy utracą mandaty w związku z wyborem do Parlamentu Europejskiego. W przypadku ostatniego z wymienionych w powyższej trójce, istnieje problem ze znalezieniem następcy. W razie wygaśnięcia mandatu posła, jego miejsce zajmują kolejni pod względem ilości głosów kandydat lub kandydatka z tej samej listy wyborczej.

W przypadku Janusza Zemke, startującego w 2007 roku z listy Lewicy i Demokratów w okręgu bydgoskim, następcą powinien zostać Sławomir Jeneralski - były dziennikarz Telewizji Polskiej i były poseł SLD w latach 2005-2007. Jeneralski zapowiedział już jednak, że posłem być nie chce i w ogóle rezygnuje z działalności politycznej. Jak wyjaśnił w wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej", chce zająć się pracą w firmie, którą założył i nie chce rezygnować z prywatności.

Kolejne miejsce na liście LiD w okręgu bydgoskim zajęła w 2007 roku Grażyna Ciemniak - senatorka SLD w latach 1993-1997 i posłanka tej partii w latach 2001-2007. Ciemniak jednak również raczej nie chce wracać do Sejmu. Zrezygnowała też z działalności partyjnej.

Być może zatem drugim - obok Anny Bańkowskiej - posłem SLD z okręgu bydgoskiego zostanie dopiero piąty pod względem zdobytych głosów Zbigniew Jaszczuk, który sprawuje do tej pory funkcję starosty powiatu żnińskiego. Jaszczuka poparło w 2007 roku 2501 osób, zaś Zemke, którego miałby zastąpić, otrzymał ponad 42 tysiące głosów.

Problemem może być także zastępstwo w okręgu gdyńskim, z którego w 2007 roku wywalczyła mandat Joanna Senyszyn. Według liczby uzyskanych głosów, trzeci na liście jest Władysław Szkop, były poseł Socjaldemokracji Polskiej. Szkop wprawdzie na Wiejską chciałby wrócić, jednak nie wiadomo, czy wróci do któregoś z centrolewicowych klubów lub kół parlamentarnych. W wypowiedzi dla TVN24 Szkop stwierdził bowiem enigmatycznie, że gdyby chciał mieć wpływ na politykę, powinien współpracować z partią rządzącą. Jednak przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski wyraził nadzieję, że Szkop wejdzie do klubu parlamentarnego Lewica.

Jedynie w przypadku zastępstwa za Wojciecha Olejniczaka nie ma problemu. Sylwester Pawłowski - łódzki radny i były poseł SLD w latach 2005-2007 - już zadeklarował wolę objęcia mandatu po Olejniczaku i zapowiedział, że w Sejmie będzie zajmował się kwestiami edukacji i pomocy społecznej.

W związku z wyborem niektórych dotychczasowych posłów i posłanek do Parlamentu Europejskiego, zmiany personalne nastąpią także w innych klubach parlamentarnych, a nawet w Prezydium Sejmu. Jest to spowodowane wyborem na europosła dotychczasowego wicemarszałka Sejmu Jarosław Kalinowskiego. Nieoficjalnie mówi się, że Kalinowskiego miałaby zastąpić na stanowisku wicemarszałka posłanka PSL Ewa Kierzkowska. Byłaby jedyną kobietą we władzach Sejmu obecnej kadencji.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku