Łódź: "Nie dla thatcheryzmu"

[2009-06-23 00:12:33]

Mimo odwołania przez Uniwersytet Łódzki uroczystości wręczenia doktoratu honoris causa Margaret Thatcher w Łodzi odbył się w poniedziałek protest przeciwko promowaniu thatcheryzmu przez Uniwersytet. W ubiegłym tygodniu była premier Wielkiej Brytanii złamała rękę, w związku z czym ceremonia została przełożona na okres powakacyjny, jednak koalicja lewicowych organizacji nie zrezygnowała ze swoich planów i protestowała przeciwko polityce władz uczelni.

W południe odbył się happening pod Rektoratem UŁ, podczas którego rozdawano zupę "thatcherówkę", będącą nawiązaniem do polskiej kuroniówki. Pod budynkiem Rektoratu, mimo niesprzyjającej pogody, zgromadziło się ponad 20 osób, które trzymały bannery z napisami m.in.: "Istnieją setki alternatyw!", "Kowalik zamiast Balcerowicza" oraz "Nie dla komercjalizacji szkolnictwa". Rozdawano także ulotki upamiętniające 25 rocznicę wielkich strajków górniczych wywołanych decyzjami rządów konserwatystów w Wielkiej Brytanii.

W trakcie zgromadzenia głos zabierał Sekretarz Krajowy Młodych Socjalistów Mateusz Mirys, który zwracał uwagę na to, iż z powodu znaczących cięć budżetowych dla systemu edukacyjnego podczas rządów Żelaznej Damy w 1985 roku, Uniwersytet Oksfordzki odmówił przyznania doktoratu honoris causa Margaret Thatcher, mimo tradycji honorowania w ten sposób wszystkich premierów, którzy kształcili się w murach tej uczelni. Łukasz Pieczara z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza mówił o katastrofalnych kosztach społecznych które niosły za sobą neoliberalne reformy i demontaż państwa opiekuńczego.

O godzinie 14.00 w Łódzkim Centrum Społecznym MS rozpoczęła się debata "Alternatywy istnieją", podczas której o historii thatcheryzmu opowiadał przewodniczący Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego Konfederacja Pracy, Grzegorz Ilka. W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania mówili o potencjalnych gospodarczych alternatywach oraz o sytuacji w szkolnictwie wyższym i potrzebie reakcji na kolejne plany rządu PO dotyczące stopniowej komercjalizacji studiów na uczelniach publicznych. Po spotkaniu odbyła się projekcja filmowa.

Organizacje współorganizujące dzisiejsze wydarzenia zapowiadają, że stanowią był to jedynie wstęp do protestów, które odbędą się podczas właściwej uroczystości. Uczestnicy domagają się także większego pluralizmu na uczelni, wskazując na całkowity brak równowagi ideologicznej i faworyzowanie koncepcji neoliberalnych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.thatcher.pl.

Pomysł wręczenia doktoratu honoris causa Margaret Thatcher zrodził się na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ pod koniec ubiegłego roku, wniosek został poparty przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Wydział Prawa i Administracji i przyjęty przez Senat uczelni.

Jakub Klimczak


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


11 maja:

1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.

1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.

1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.

1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.

1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.

1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.

2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.

2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego


?
Lewica.pl na Facebooku