Referendum w JSW: Wiceprezes stracił stanowisko
[2009-06-23 17:41:25]
Za odwołaniem wiceprezesa opowiedziało się 11,5 tys. pracowników, czyli 95,9 proc. głosujących. Frekwencja wyniosła 53,7 proc., a więc głosowała ponad połowa ogółu zatrudnionych, co oznacza, że wynik referendum jest wiążący i Ślęzak będzie musiał pożegnać się ze stanowiskiem. Najpierw jednak dokumentacja referendum trafi do Rady Nadzorczej, która odwoła Ślęzaka, a następnie ogłosi nowe wybory na stanowisko zastępcy prezesa. Dobrze się stało, że górnicy w referendum podjęli taką decyzję. Powinna ona zapaść już znacznie wcześniej, jednak lepiej późno, niż wcale - stwierdził Krzysztof Łabądź, lider Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" w JSW i przewodniczący tego związku w kopalni "Budryk". Jeśli ktoś jest desygnowany do zarządu z ramienia załogi to nie po to by reprezentował interesy pana prezesa, ale załogi właśnie i mamy nadzieję, że tak postępować będzie nowy wiceprezes do spraw pracy - dodał. Marian Ślęzak funkcję we władzach spółki pełnił 8 lat. Ten były działacz NSZZ "Solidarność" został wybrany do zarządu JSW, jako reprezentant załogi. Jednak w ostatnim czasie utracił zaufanie i poparcie związków zawodowych działających w spółce, które zarzucały mu legitymizowanie szkodliwych dla pracowników, kopalń i całej spółki decyzji podejmowanych przez resztę zarządu. Związkowcy z JSW krytykują działania antykryzysowe zarządu, m.in. zmianę struktury organizacyjnej firmy, wypowiedzenie układów zbiorowych, zamrożenie płac czy wprowadzenie piątków bez wydobycia węgla, aby dostosować ilość węgla do możliwości jego sprzedaży. Z kolei 22 czerwca minister gospodarki zdymisjonował wiceprezes spółki z Jastrzębia Zdroju ds. finansowych, Grażynę Bulę. Dymisja była związana z umowami opcji walutowych, które zawarła Jastrzębska Spółka Węglowa. Wbrew oczekiwaniom nie odwołano prezesa spółki, Jarosława Zagórowskiego. Można być rozczarowanym, że nie odwołano prezesa Zagórowskiego - powiedział dla portalu wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
14 maja:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.
2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.
?