Warszawa: Konferencja prasowa organizacji lokatorskich
[2009-06-27 20:08:00]
Wiktor Orlikowski z KOL przedstawił sytuację lokatorów mieszkań komunalnych, którym miasto bez wcześniejszych konsultacji społecznych podniosło czynsze o kilkaset procent. Mówił, że usprawiedliwieniem jest przeznaczenie tych funduszy na remonty, tymczasem pieniądze idą do kasy miasta i nie ma żadnej gwarancji na to jak zostaną spożytkowane. Andrzej Smosarski z WSL stwierdził, że niepokojące jest iż do 2012 roku miasto planuje zmniejszenie liczby mieszkań komunalnych o kilkanaście tysięcy, co oznacza, że będą one mniej dostępne i nie będą alternatywą dla prywatnego budownictwa czynszowego, na które większości warszawiaków nie stać. Marek Jasiński z KOL mówił o tym, że środowiska lokatorskie są przez miasto ignorowane, a gospodarowanie mieszkaniami komunalnymi odbywa się na korupcjogennych zasadach ponieważ brak w nim jakiejkolwiek przejrzystości. Piotr Ciszewski z WSL skrytykował przedstawicieli ratusza za nieodpowiadanie na pisma organizacji lokatorskich przesyłane w ramach konsultacji społecznych. Przedstawiciele WSL i KOL skrytykowali projekt uchwały Rady Miasta, dotyczący zasad wynajmowania lokali komunalnych. Stwierdzili, że wśród osób traktowanych priorytetowo nie uwzględniono lokatorów, którym po reprywatyzacji kamienicznik wypowiedział najem z trzyletnim okresem wypowiedzenia. Czas oczekiwania na mieszkanie w Warszawie trwa znacznie dłużej niż trzy lata, więc lokatorzy tacy są zmuszeni, nie ze swojej winy, do płacenia odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali. To z kolei skutkuje szybkim narastaniem zadłużenia. Negatywnie ocenione zostało również bardzo rygorystyczne kryterium według którego o mieszkanie komunalne mogą starać się tylko osoby w których gospodarstwie domowym dochód na jedną osobę nie przekracza minimum dochodowego - czyli nie może przekraczać w okresie 6 miesięcy poprzedzającym datę złożenia wniosku o najem lokalu, 100 proc. minimalnego wynagrodzenia za prace, a w gospodarstwie wieloosobowym i 150 proc. Organizacje lokatorskie domagają się również, aby rady dzielnic przy wynajmie mieszkań komunalnych musiały podać informację które miejsce w kolejce oczekujących zajmowały osoby, którym je przyznano. Podstawowym postulatem organizacji lokatorskich jest zorganizowanie okrągłego stołu dotyczącego polityki mieszkaniowej miasta z udziałem władz samorządowych, organizacji społecznych oraz ekspertów od polityki społecznej i budownictwa. Przedstawiciele KOL i WSL podkreślali, że organizacje lokatorskie występują wspólnie i nie dadzą się podzielić, podobnie jak nie dadzą podzielić lokatorów na tych z zasobu reprywatyzowanego i zamieszkujących wciąż w mieszkaniach komunalnych. Jeśli władze miasta nie rozpoczną dialogu, a na kolejnej sesji Rady Miasta głos strony społecznej zostanie ponownie zlekceważony, WSL i KOL zapowiadają radykalizację protestów między innymi poprzez zorganizowanie pikiety na sali obrad. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?