Poznań: Zarząd Cegielskiego chce zlikwidować płytę
[2009-07-18 21:22:49]
Zarząd HCP w Poznaniu w obawie przed protestami załogi nakazał rozmontować "płytę". Płyta to metalowa konstrukcja znajdująca się w centralnym miejscu zakładu, wkoło której mają zwyczaj gromadzić się pracownicy, przemawiając z niej, lub stojąc w milczeniu, protestując w ten sposób przeciwko nieodpowiadającej im polityce dyrekcji, złym warunkom pracy i niskim płacom.
"Płyty", czyli wiece załogi są naturalną formą protestu w fabryce silników okrętowych zatrudniającej dziś przeważającą część załogi całego HCP. Wykorzystywano ją już w latach 80. Stanowi ona symbol walki o demokrację i godne warunki pracy. Rozmontowanie płyty jest wymierzone w tożsamość załogi.
Bezpośrednią przyczyną niepokojów, które spowodowały decyzję zarządu o rozmontowaniu płyty jest porozumienie, jakie ugodowe związki zawodowe podpisały wczoraj z obecnym prezesem firmy. Przewiduje ono wysłanie setki robotników na przymusowe postojowe za 65 proc. wynagrodzenia (a nie 100 proc. jak jest zapisane w Kodeksie Pracy). Zapowiadane są też zwolnienia.
Tymczasem Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza w czwartek zgłosiła w Urzędzie Miasta pikietę pod bramą główną zakładów, która ma się odbyć w poniedziałek o godz. 14.05. Ma w niej wziąć udział nie tylko załoga z fabryki silników okrętowych, ale także z pozostałych dwóch należących do holdingu HCP: Fabryki Pojazdów Szynowych i Fabryki Silników Akumulatorowych. Niewykluczone, że do protestu przyłączą się także pracownicy jednej z pobliskich fabryk Volkswagena.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.
1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.
1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.
1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.
1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.
1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.
1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.