Powstał "Subiektywny leksykon wiedzy o OPZZ"

[2009-09-03 21:33:10]

Z okazji 25. rocznicy powstania Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Janusz Gołąb i Grzegorz Ilka powołali do życia stronę internetową o nazwie "Subiektywny leksykon wiedzy o OPZZ". W założeniu ma ona być platformą, służącą do zbioru informacji o działaczach związkowych i zdarzeniach, jakie miały miejsce w minionym ćwierćwieczu i dotyczyły działalności centrali.

W tekście "Zamiast wstępu" redaktorzy strony argumentują, że skoro współcześni historycy nie chcą badać jedynej centrali krajów byłego bloku wschodniego, która przetrwała transformację, to oni z chęcią ich w tym wyręczą.

Dlatego powstał Leksykon. Jest tworzony i finansowany przez redaktorów. Leksykon jest "subiektywny", ponieważ twórcy korzystają z tych źródeł, które znają i nie twierdzą, że Leksykon jest formą skończoną i w pełni obiektywną. Jak dobrze popracujemy, to może za kilka lat, przy stałym uzupełnianiu, Leksykon stanie się bardziej "obiektywny". Stąd nasza prośba: zapraszamy do współpracy! - napisano w "Zamiast wstępu".

Stronę można znaleźć pod adresem www.opzz.eu. Jej twórcy zachęcają do przesyłania informacji o historii centrali na golab@opzz.eu lub ilka@opzz.eu.

Piotr Kuligowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku