Wenezuela: Lider opozycji zamieszany w spisek na życie prezydenta

[2009-09-30 18:58:31]

Wenezuelska opozycja już przed dziesięcioma laty podejmowała działania zmierzające do pozbawienia władzy prezydenta Hugo Cháveza. Nie przebierała przy tym w środkach.

Najgłośniejszą i jednocześnie nieudana próba przejęcia władzy przez antychavezowską opozycję był zamach stanu z 2002 roku. Jak się okazuje nie była to jedyna akcja wymierzona w Cháveza.

Zdaniem, wydawanego w Miami na Florydzie, amerykańskiego dziennika "El Nuevo Herald" już w 1999 roku, czyli rok po wygraniu przez Hugo Cháveza po raz pierwszy wyborów prezydenckich, spisek na jego życie współorganizował, jeden z głównych liderów opozycji, Manuel Rosales (na zdjęciu).

"El Nuevo Herald" dotarło do byłego kolumbijskiego żołnierza i paramilitarysty, według którego Rosales uczestniczył w spisku wspólnie z kolumbijskimi paramilitarystami.

Geovanny Velásquez Zambrano, który odsiaduje w kolumbijskim więzieniu wyrok za udział w masakrze w graniczącym z Wenezuelą regionie Catatumbo, twierdzi, że do spotkań doszło 23 i 24 grudnia 1999 roku. Rosales zaoferował na nich 25 milionów dolarów na przeprowadzenie całej operacji.

Do pierwszego spotkania doszło w przygranicznym kolumbijskim mieście Cucuta. Drugie odbyło się dzień później w wenezuelskiej miejscowości Urena.

Uczestniczyli w nich, oprócz Rosalesa i Zambrano, m.in. kolumbijski przemytnik narkotyków i dowódca oddziałów paramilitarnych AUC Jorge Iván Laverde "El Iguano" i kilku wenezuelskich przedsiębiorców, niezadowolonych z rządowych reform.

"El Iguano" zaakceptował propozycję Rosalesa ale zastrzegł, ze dysponuje ludźmi mogącymi zabić Cháveza jedynie gdyby ten przybył do któregoś z miast przygranicznych. Ewentualne przeprowadzenie operacji w Caracas ocenił jako bardzo trudne.

Dziennik przypomina przy okazji wcześniejsze deklaracje byłego wysokiego funkcjonariusza kolumbijskiej tajnej policji DAS, Rafaela Garcíi, na temat innego planu, kierownictwa tej agencji, w celu zabicia liderów i destabilizacji sytuacji w Wenezueli. Zginać mieli m.in. minister spraw wewnętrznych i sprawiedliwości Jesse Chacón, prokurator generalny Isaías Rodríguez i wiceprezydent José Vicente Rangel.

Rosales, główny rywal Cháveza w wyborach prezydenckich w 2006 roku, przebywa obecnie w Peru, gdzie przed kilkoma miesięcy otrzymał azyl. W rodzinnym kraju jest oskarżany przez wymiar sprawiedliwości o korupcję.

Adam Pol


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.


?
Lewica.pl na Facebooku