Indie: Obchody 140. rocznicy urodzin Mahatmy Gandhiego

[2009-10-03 16:07:53]

Od 2 października w całych Indiach trwają trzydniowe uroczystości z okazji 140. rocznicy narodzin (Gandhi Jayanti) twórcy państwowości indyjskiej Mahatmy Gandhiego (na zdjęciu).

Obchody rozpoczęły się od międzyreligijnych modlitw w miejscu kremacji Gandhiego w Raj Ghat w Delhi. Prezydent Indii Pratibha Devisingh Patil wzięła z kolei udział w spotkaniu modlitewnym w miejscu jego narodzin w Kirti Mandir w stanie Gudżarat.

Zawsze kiedy wspominam Bapu (Ojciec Narodu - tym mianem określa się w Indiach Gandhiego) zwłaszcza w jego dniu, zawsze jestem zbudowana jego przywództwem, filozofią i wartościami. Jego przywództwo zainspirowało miliony do zjednoczenia w sprawie wolności i niepodległości - stwierdziła prezydent w przemówieniu.

W Delhi odbył się koncert hinduistycznych pieśni religijnych (badżanów) dedykowany Gandhiemu, zaś na terenach wystawowych w Delhi trwają trzydniowe targi z bogatym programem kulturalnym i edukacyjnym przeznaczonym m.in. dla uczniów.

Od 2 października w życie weszły również nowy akt prawny inspirowany filozofią Gandhiego zapewniający powołanie w małych miejscowościach około 5 tysięcy sądów mających rozpatrywać sprawy kryminalne i cywilne i ułatwić mieszkańcom Indii dostęp do wymiaru sprawiedliwości, a także rozpoczęła się kampania na rzecz zapobiegania przemocy wobec kobiet.

Z okazji rocznicy rodzin Gandhiego 2 października na całym świecie obchodzony jest ponadto Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Z tej okazji prezydent USA Barack Obama wyraził podziw dla indyjskiego przywódcy, zaś działacze Organizacji Niereprezentowanych Narodów i Ludów (Unrepresented Nations and Peoples Organisation), skupiającej rdzenne społeczności, mniejszości narodowe i etniczne oraz narody walczące o niepodległość, uczcili pamięć Gandhiego przed jego pomnikiem w Hadze w Holandii.

Mahatma Gandhi (wł. Mohandas Karamchand Gandhi) urodził się 2 października 1869 roku w Porbandarze. W 1893 roku przyjął pracę w w hinduskiej firmie w Natalu w Południowej Afryce, gdzie powołał Hinduski Kongres Natalu, walczący z dyskryminacją Hindusów. Po powrocie do Indii działał w centrolewicowym Indyjskim Kongresie Narodowym, był twórcą filozofii biernego oporu, orędownikiem pojednania hindusko-muzułmańskiego i praw tzw. "niedotykalnych" (dalitów). 30 stycznia 1948 roku został zastrzelony przez nacjonalistę gdy udawał się na spotkanie modlitewne.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku