Ponad dwa tysiące osób wzięło udział 23 października w demonstracji w obronie poznańskich zakładów Cegielskiego, zagrożonych kolejnymi redukcjami zatrudnienia. Protest zorganizowała NSZZ "Solidarność", a wsparły Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza, Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", NSZZ "Solidarność 80" oraz Federacja Związków Zawodowych "Metalowcy" (OPZZ), a także Federacja Anarchistyczna, Lewicowa Alternatywa, Stowarzyszenie "Lepszy Świat" i Stowarzyszenie "My-Poznaniacy".
Demonstranci wyruszyli z zakładów Cegielskiego wznosząc okrzyki: "Ręce precz od Cegielskiego", "Rząd do roboty za 1000 zł" oraz "Solidarność ludzi racy". Na trasie przemarszu z jednego z budynków wywieszono transparent: "Robotnik zwolniony dyrektor powieszony".
Demonstranci przy dźwiękach wybuchających petard podeszli pod Wielkopolski Urząd Wojewódzki. W stronę gmachu poleciały petardy. Związkowcy podpalili też opony.
Przemawiał przewodniczący NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek zwracając uwagę, że upadek Cegielskiego spowoduje utratę pracy również w związanych z nim firmach. Domagał się podjęcia przez władze w celu zapobiegnięcia likwidacji zakładu.
Doszło do niewielkich przepychanek z policją, gdy część demonstrantów rozmontowała zagradzające dostęp do urzędu wojewódzkiego metalowe barierki. W stronę kordonu policji poleciały jajka i kilka kamieni. Nikt nie został zatrzymany. Przedstawiciele policji twierdzili później jakoby trzech funkcjonariuszy zostało rannych.
Gdy demonstracja się kończyła policja zaczęła legitymować przedstawicieli OZZ IP. Kilka osób nie biorących udziału we wcześniejszych przepychankach, w tym szefa międzyzakładowych struktur OZZ IP w Cegielskim Marcela Szarego otoczyła konna policja, co wzbudziło oburzenie demonstrantów jak i przyglądających się zdarzeniu przechodniów.
Jeden z działaczy IP zwrócił uwagę Januszowi Śniadkowi na bierną postawę biurokratów z jego związku pytając gdzie jest solidarność "Solidarności" i przerywając w ten sposób wywiad, którego Śniadek udzielał na żywo dla TVP.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.
1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.
1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.
1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.
1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).
2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.
2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.