KGHM: Związkowcy tłumaczą się w prokuraturze ze strajku
[2009-10-30 12:01:56]
Dwaj członkowie Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź S.A. i jednocześnie związkowcy, Józef Czyczerski z NSZZ "Solidarność" i Ryszard Kurek ze Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego (OPZZ) mają stawić się w Prokuraturze Okręgowej w Legnicy. Ma to związek ze zorganizowaniem i kierowaniem dwugodzinnym strajkiem ostrzegawczym w miedziowej spółce w dniu 11 sierpnia br. przeciwko dalszej prywatyzacji firmy.
Zarząd KGHM uznał strajk za nielegalny i zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Ta analizuje na razie materiał dowodowy pod kątem naruszenia Ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych oraz artykułu 585 Kodeksu Spółek Handlowych, który przewiduje karę 5 lat więzienia wobec członków rad nadzorczych działających na szkodę firmy. Czyczerski i Kurek zostali wezwani do prokuratury jako świadkowie. Na razie nikomu nie postawiono zarzutów w przedmiotowej sprawie.
Jak zauważa "Gazeta Wrocławska", odkąd poszło doniesienie do prokuratury, związkowcy unikają nazywania wydarzeń z 11 sierpnia strajkiem. Mówią raczej o masówkach polegających na dwugodzinnym powstrzymaniu się od pracy.
W ubiegłym miesiącu Prokuratura Rejonowa w Lubinie umorzyła inne śledztwo przeciwko związkowcom z Polskiej Miedzi polegające na uszkodzeniu bramy zakładu i naruszeniu miru domowego podczas pikiety górników i hutników.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego