Gliwice: Przed referendum w obronie tramwajów i przeciwko prezydentowi
[2009-11-05 10:40:58]
![]() Jak tłumaczą organizatorzy referendum, jest ono nie tylko sprzeciwem wobec decyzji o likwidacji gliwickich tramwai ale również sprzeciwem wobec arogancji władzy, która nie słucha głosu lokalnej społeczności. Jest także formą wypełnienia demokracji, która daje prawo obywatelom do wyrażania swojego głosu i opinii, a także podejmowania decyzji wobec władzy, która działa wbrew interesom społecznym. Jest to pierwszy przypadek zorganizowania przez społeczność lokalną inicjatywy referendum w tak dużym mieście jak Gliwice. Tymczasem 6 listopada po ulicach Gliwic odbędą się ostatnie kursy tramwajów. Tramwaj wyruszy spod bramy głównej zajezdni tramwajowej w Gliwicach i będzie jeździł w ramach akcji organizowanej w obronie tramwajów, jako taniej, dostępnej i ekologicznej formy komunikacji publicznej. Być może będzie to historyczne wydarzenie. Wszystko zależy od wyników referendum i frekwencji. Referendum organizują Grupa Inicjatywna Referendum dla Gliwic, Komitet Obrony Tramwajów oraz zakładowe organizacje związkowe. Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80", zaapelował już o udział w niedzielnym referendum. "Sierpień 80" oraz Polska Partia Pracy od początku uczestniczyły w działaniach na rzecz obrony gliwickich tramwajów. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
6 października:
1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.
1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.
1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).
1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.
1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.
1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.
1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.
1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.
1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.
2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.
2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.
?