Gliwice: Referendum nieważne, prezydent zostaje na stanowisku

[2009-11-11 15:09:45]

9 listopada w Gliwicach odbyło się referendum na temat odwołania prezydenta miasta Zygmunta Frankiewicza (bezpartyjny). Wzięło w nim udział około 18 tysięcy wyborców (11,74 proc.). Większość z nich - ponadto 16 tysięcy - odpowiedziało się za odwołaniem Frankiewicza. Głosowanie jest jednak nieważne, by ten warunek został spełniony zagłosować musiałoby 30 proc. uprawnionych do tego gliwiczan.

Inicjatorami referendum była Grupa Inicjatywna Referendum dla Gliwic, Komitet Obrony Tramwajów oraz zakładowe organizacje związkowe, którzy krytykowali takie decyzje prezydenta jak przeprowadzenie Drogowej Trasy Średnicowej przez centrum miasta, kierowanie tamtędy ruchu samochodów ciężarowych oraz likwidację jedynej trasy tramwajowej w mieście z początkiem września 2009 roku. Zarzucili mu ponadto arogancję i nie słuchanie głosu społeczności lokalnej.

Komentując wyniki referendum Grupa Inicjatywna Referendum dla Gliwic podkreśliła w oświadczeniu opublikowanym na swojej stronie internetowej, że organizacja i przebieg referendum były wyjątkowo sprawne. Podziękowali także wszystkim osobom, które wzięły udział w głosowaniu oraz tym które pomogły w przygotowaniu kampanii informacyjnej dotyczącej referendum czy pracowały w komisjach obwodowych. Dodano, że grupa będzie działać nadal, a kolejną szansą na pozytywną zmianę w mieście będą wybory samorządowe w 2010 roku.

Uzyskana frekwencja dowiodła, ze prowadzony przez Prezydenta otwarty i nieustanny bojkot referendum był tylko częściowo skuteczny. Frekwencja wyborcza jest nieomal tożsama z liczbą zebranych w lecie podpisów na listach w sprawie organizacji referendum, zatem insynuacje dotyczące rzekomego "wyłudzania" podpisów, także nie znalazły potwierdzenia. Kształtowanie postaw obywatelskich jest procesem. Miniony system przyzwyczaił nas, że udział w wyborach jest pustym gestem, którego efekty są zawsze słuszne. Teraz możemy już dokonywać świadomego wyboru, ale dopiero uczymy się podejmować decyzje i odczuwać odpowiedzialność za miasto w którym żyjemy - czytamy w oświadczeniu.

Do bojkotu referendum nawoływał sam prezydent Frankiewicz. Wsparli go w tym m.in. działacze Unii Polityki Realnej oraz Stowarzyszenia Koliber. W dalszym ciągu podtrzymuję opinię, że była to nieodpowiedzialna awantura wywołana przez populistów, których jedynym "programem" była totalna negacja wszystkiego - napisał gliwicki prezydent na swojej stronie internetowej, po ogłoszeniu wyników głosowania.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku