Senyszyn zapowiada walkę o usunięcie krzyży

[2009-11-19 12:38:42]

Europosłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej prof. Joanna Senyszyn zapowiedziała podczas konferencji prasowej zwołanej 15 listopada w Krakowie rozpoczęcie kampanii informującej obywateli polskich, jak domagać się usunięcia symboli religijnych z urzędów państwowych, ze szczególnym uwzględnieniem szkół, oraz wystąpienie w tej sprawie do rządu. Jak uzasadniała, inicjatywa ta ma nawiązywać do wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z 3 listopada, który uznał wieszanie krzyży w szkołach za ograniczenie "wolności religijnej uczniów" oraz "prawa rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnym przekonaniami" (na wniosek obywatelki włoskiej).

Wystąpię do premiera Tuska i do rządu, aby pani minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie nakazujące zdjęcie krzyży, ponieważ to, że one tam wiszą, jest niezgodne z polską konstytucją. Jednakże nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ponieważ pani minister Hall jest całkowicie związana z klerem - powiedziała Senyszyn. Podkreśliła również, że jej zdaniem zasada ta powinna dotyczyć symboli wszystkich wyznań religijnych.

Polska konstytucja mówi, że państwo i Kościół są w swoich działaniach, a także symbolice autonomiczne i rozdzielone, a zatem nie ma powodu, żeby mieszać te dwa porządki - religijny i świecki. Niestety żyjemy w państwie klerykalnym, ale zgodnie z naszą konstytucją powinniśmy być państwem świeckim. Istotą państwa świeckiego jest to, że nie wiesza się żadnych symboli religijnych - przekonywała Senyszyn. Zadeklarowała, że ona i pracownicy jej biur poselskich - są gotowi udzielić pomocy osobom, które razi obecność krzyży w urzędach państwowych, w pisaniu stosownych wniosków i skarg do dyrekcji szkół, sądów i Strasburga.

Senyszyn odniosła się również do niedawnych postanowień Rady Miasta Krakowa, na mocy których odrzucono wniosek prezydenta prof. Jacka Majchrowskiego o zbadanie legalności ustawy o Komisji Majątkowej przez Trybunał Konstytucyjny oraz zadecydowano o postawieniu w Krakowie pomnika płk Ryszarda Kuklińskiego. Zdaniem Senyszyn, działalność Komisji Majątkowej rządu i episkopatu jest niezgodna z obecną konstytucją. Radni żyją w strachu przed kardynałem Dziwiszem, nie potrafią myśleć samodzielnie - komentowała. Natomiast budowę pomnika Kuklińskiego uznała za formę uhonorowania zdrady stanu.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący krakowskiego SLD, Grzegorz Gondek dodał - Nie buduje się pomników zdrajcom, którzy za pieniądze obcych państw szpiegowali na ich rzecz i zdradzali polskie ideały.

Joanna Senyszyn została wybrana do Parlamentu Europejskiego z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, jest od niedawna wiceprzewodniczącą Platformy PE na rzecz świeckiego państwa.

Rafał Kamiński


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku