WZZ "Sierpień 80" do MOP: W Polsce represjonuje się związkowców!
[2009-12-08 19:55:01]
W kraju, w którym związek zawodowy odegrał tak znaczącą historycznie rolę, dziś organizacje związkowe stawia się za cel ataków i inwigilacji. W Polsce z niezwykłą łatwością można się pozbyć z pracy szefów struktur zakładowych organizacji związkowych, pomimo ochrony prawnej ich stosunku pracy. Dzieje się to nader często, a wymiar sprawiedliwości jest w związku z tym bezradny, co zmusza związkowców na pozostawanie bez pracy i środków do życia przez bardzo długi czas - mówi szef WZZ "Sierpień 80", Bogusław Ziętek. Wymiar sprawiedliwości i organa ścigania skrupulatnie jednak działają w sprawach organizacji protestów pracowniczych, w tym głównie strajków, stawiając ich liderom kryminalne zarzuty i prowadząc przed oblicze sądu. Prokuratury wszczynają postępowania nawet wówczas, gdy ewidentnie nie doszło do przestępstwa. Prowadzone są wówczas działania towarzyszące czynnościom prokuratorskim, jak nachodzenie sąsiadów miejsca zamieszkania związkowców i zbieranie wywiadów środowiskowych, a także nachodzenie nocą lub bladym świtem samych związkowców - dodaje związkowiec. Zdaniem związkowców gdy państwo prowadzi antyzwiązkową politykę a prorządowe media kryminalizują protesty pracownicze nazywając ich uczestników "chuliganami", pracodawcy wykorzystują to krępując w swoich zakładach pracy wolności związkowe i łamiąc bez oporu prawa pracownicze. "Sierpień 80" w swojej skardze do MOP przedstawił tylko kilka przykładów, gdzie ewidentnie doszło do pogwałcenie wszelkich norm prawa w stosunku do reprezentantów tego związku. Jednocześnie podkreślił, że jest to tylko i wyłącznie mały wycinek dużej całości oraz że z podobnymi problemami zmagają się inne polskie organizacje związkowe. Ziętek podkreślił, że ma on nadzieję, iż Międzynarodowa Organizacja Pracy wezwie polskie władze do opamiętania się i zaprzestania swej agresji wymierzonej w związkowców. Podobną skargę WZZ "Sierpień 80" przygotowuje już do Europejskiej Komisji Praw Człowieka, chce także podjąć w tej sprawie interwencje na forum Parlamentu Europejskiego. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?