Dania: Wątpliwy konsensus
[2009-12-19 12:07:47]
Podczas szczytu wszystkie decyzje podejmowane są na zasadzie konsensusu i zawarte nad ranem porozumienie wywołało wielkie wzburzenie. Część krajów nie zgodziła się na to porozumienie. Według BBC niektóre delegacje w ogóle nie dostały treści porozumienia do akceptacji. Wiele agencji zwraca uwagę na brak podpisu Unii Europejskiej pod porozumieniem. Według anonimowego amerykańskiego dyplomaty "żaden kraj nie jest w pełni usatysfakcjonowany z zawartego porozumienia, ale stanowi ono krok znaczący i historyczny, stanowiący podstawę do dalszego postępu". Przedstawiciel Unii Europejskiej powiedział, że "zawarte porozumienie jest lepsze niż brak jakiegokolwiek rezultatu". Przyznał jednocześnie, że spodziewał się lepszych rezultatów. Zawarte porozumienie wywołało szereg negatywnych komentarzy. Jego podpisania odmówiły rządzone przez lewicowych przywódców kraje Ameryki Południowej - Wenezuela, Kuba, Nikaragua i Boliwia. Lider delegacji Sudanu Lumumba Stanislas Di-Aping, który przewodniczy też grupie G77, skupiającej 130 państw rozwijających się określił porozumienie mianem holokaustu, ponieważ oznacza ono dla wielu Afrykanów pewną śmierć. Porozumienie skrytykowali również przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się zmianami klimatycznymi. Pojawiły się określenia takie jak "katastrofa dla biednych", "zbrodnia na klimacie", "wyrok dla miliardów ludzi". John Sauven z brytyjskiego Greenpeace podkreślił, że "jest jasne, że walka ze zmianami klimatycznymi wymaga modelu uprawiania polityki radykalnie innego niż ten zaprezentowany w Kopenhadze". Zawarte porozumienie nie jest wiążące. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
12 maja:
1834 - W Bernie w Szwajcarii powstała tajna organizacja postępowa "Młoda Polska"; jej założycielem był Joachim Lelewel.
1916 - W Dublinie został rozstrzelany James Connolly, czołowy działacz i teoretyk irlandzkiego ruchu socjalistycznego, przywódca powstania wielkanocnego.
1943 - Po upadku powstania w getcie warszawskim Szmul Zygielbojm, członek Rady Narodowej z ramienia żydowskiej socjalistycznej partii Bund, popełnił samobójstwo przez samospalenie w proteście przeciw bezczynności aliantów wobec ludobójstwa Żydów.
1949 - Urodziła się Elena Salgado, polityk hiszpańska, działaczka PSOE, w latach 2009-2011 pełniła funkcję wicepremiera oraz ministra finansów w rządzie José Zapatero.
1997 - W wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym zmarł prof. Wacław Dec, ceniony ginekolog i położnik. Decyzją łódzkiego abp. Wł. Ziółka odmówiono odprawienia mszy i pochówku z udziałem księdza.
2008 - W Warszawie zmarła Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z PPS, Sprawiedliwa wśród Narodów Świata.
?