Szmajdziński kandydatem SLD na prezydenta

[2009-12-19 19:09:04]

Sojusz Lewicy Demokratycznej podczas konwencji 19 grudnia oficjalnie przedstawił swego kandydata na fotel prezydenta. Jest nim Jerzy Szmajdziński.

Aleksander Kwaśniewski podczas swego przemówienia tryskał optymizmem i wielokrotnie rozbawił zebranych. Stwierdził on, iż ufa Szmajdzińskiemu i wierzy, że ma on wielkie szanse, by stanąć na czele państwa. Oto lewica może wygrać wybory prezydenckie, tylko musi uwierzyć, że jest to możliwe - podsumował były prezydent.

Jerzy Szmajdziński zaproponował Kwaśniewskiemu, by ten pokierował jego komitetem wyborczym. Polacy nie są skazani na wybór między jednym a drugim prawicowym politykiem. Polacy mogą wybrać człowieka lewicy, mogą opowiedzieć się za wartościami lewicy, bo chcą Polski równych szans, Polski sprawiedliwej, neutralnej światopoglądowo, silnej w Europie - mówił kandydat SLD.

W konferencji wzięli także udział także wywodzący się z SLD byli premierzy: Leszek Miller i Józef Oleksy. Ten pierwszy wprost zapowiedział powrót do Sojuszu. Deklaracja ta wzbudziła entuzjazm większości delegatów.

Wcześniej przemówienie dotyczące tematyki gospodarczej wygłosił były wicepremier w rządach SLD prof. Grzegorz Kołodko.

O wspólną lewicową listę w wyborach samorządowych i jednego kandydata lewicy w wyborach prezydenckich apelował natomiast przewodniczący Unii Pracy Waldemar Witkowski.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział, że kandydat SLD może liczyć na poparcie ruchu związkowego w wyborach prezydenckich. Zaznaczył jednak, że nie będzie to poparcie bezwarunkowe. OPZZ poprze kandydata, który będzie legitymował się prozwiązkowym i propracowniczym programem.

SLD to dziś jedyna partia, wokół której można budować lewicowe porozumienie, ale nie wokół karierowiczów, czy interesów towarzyskich, a wartości - mówił w inaugurującym konwencję krajową przemówieniu lider SLD Grzegorz Napieralski.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


9 maja:

1907 - Na stokach Cytadeli warszawskiej został stracony Henryk Baron, członek OB PPS.

1943 - W Auschwitz zginęła Danielle Casanova, francuska działaczka komunistyczna, współzałożycielka Jeunes Filles de France, działaczka ruchu oporu (Resistance).

1945 - Dowództwo niemieckie podpisało akt uroczystej kapitulacji przed ZSRR.

1960 - Amerykańskie apteki rozpoczęły sprzedaż pierwszej na świecie tabletki antykoncepcyjnej – Enovidu.

1974 - Afera Watergate: rozpoczęły się przesłuchania i proces impeachmentu prezydenta Richarda Nixona.

1987 - W Lesie Kabackim pod Warszawą miała miejsce największa katastrofa lotnicza w dziejach Polski - zginęły 183 osoby.

2013 - W Warszawie zmarł Krzystof Dunin-Wąsowicz, historyk , działacz PPS, odznaczony medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

2016 - Werner Faymann (SPÖ) ustąpił ze stanowiska kanclerza Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku