CBOS: Polacy boją się o środowisko naturalne i klimat

[2010-01-10 11:25:35]

61 proc. Polaków jest zaniepokojonych stanem środowiska na świecie - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej "Polacy o stanie środowiska i zmianach klimatu".

Połowa badanych obawia się o stan środowiska naturalnego naszego kraju, a 30 proc. Polaków przejmuje się nim w swoim najbliższym otoczeniu. Problemy środowiska naturalnego - zarówno o zasięgu lokalnym, krajowym, jak i światowym - dostrzegają częściej osoby lepiej wykształcone oraz mieszkańcy większych aglomeracji. 62 proc. badanych ocenia, że swoimi działaniami mogą korzystnie wpłynąć na środowisko naturalne we własnej miejscowości. Są to głównie osoby lepiej wykształcone, młode oraz mieszkańcy miast. Nie zgadza się tym 30 proc. ankietowanych. Zdaniem 71 proc. respondentów człowiek i jego sposób życia mają wpływ na stan środowiska naturalnego. Według 24 proc. badanych działania jednostkowe nie mają na to wpływu. Uważają tak głównie osoby starsze i słabiej wykształcone.

Ponad połowa Polaków zgadza się z tym, iż klimat się zmienia. Wątpliwości w tej sprawie ma jedna trzecia badanych. Zdaniem 60 proc. badanych zmiany klimatu to przede wszystkim efekt działalności człowieka. Tak twierdzą głównie osoby młode. Co czwarty respondent jest zdania, że za te zmiany odpowiadają przede wszystkim przyczyny naturalne. Odpowiadały tak osoby najlepiej zarabiające oraz uczestniczące w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

Aż 71 proc. badanych postrzega zmiany klimatu jako zagrożenie, przeciwnego zdania jest zaledwie 4 proc. badanych. Zmiany klimatyczne są częściej postrzegane jako istotne zagrożenie przez najmłodszych badanych, uczniów i studentów oraz osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy największych miast. Mniejszą wagę do tych procesów przywiązują rolnicy, których praca w dużym stopniu powiązana jest z kondycją środowiska i klimatem.

58 proc. badanych dostrzega potrzebę podjęcia działań, które powstrzymałyby negatywne procesy klimatyczne i wiązałyby się z poniesieniem przez Polskę umiarkowanych wydatków. Co piaty ankietowany postuluje podjęcie natychmiastowych działań w tej sprawie, nawet gdy będą one kosztowne.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-9 grudnia 2009 roku Wzięło w nim udział 1046 osób.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku