Bułgaria: MSZ zamyka Instytut Polski
[2010-01-22 14:55:44]
Polski Instytut w Sofii założony został w 1949 roku, w zeszłym roku obchodził 60-tą rocznice powstania. Polski Instytut w Sofii kontynuuje tradycję Towarzystwa Bułgarsko-Polskiego założonego w 1918 roku przez Bojana Penewa, Dora Gabe’go - poety i tłumacza oraz Tadeusza Stanisława Grabowskiego - pierwszego ambasadora RP w Bułgarii. Instytut Polski w Sofii prowadzi szeroka działalność kulturalną w Bułgarii i jest razem z placówką w Bukareszcie jedyną taką placówką na Bałkanach. W instytucie działa polskojęzyczna biblioteka z 14 000 woluminów oraz prowadzone są polskie kursy językowe. Odpowiada on za polską cześć artystyczną na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warnie. Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych po przeprowadzonej analizie stwierdzono, że instytut w Sofii wykonał postawione przed nim niegdyś zadania. Na miejsce Instytutu Polskiego ma zostać utworzenie stanowiska eksperta ds. promocji w Ambasadzie RP w Sofii. Dodatkowo po głębszej analizie ministerstwo stwierdziło, że należy przekwalifikować działania instytutów kulturalnych, by docierały do elit w kraju urzędowania. W ramach tych prac Departament Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ dokonał przeglądu i analizy sieci Instytutów, w wyniku którego powstała strategia ich rozwoju na najbliższe lata. Przyjęto, że obecnie priorytetem Instytutów Polskich powinno być docieranie do elit kraju urzędowania poprzez organizowanie dużych imprez o długofalowym rezultacie promocyjnym - czytamy na stronie MSZ. Całość oświadczenia MSZ można przeczytać tutaj. Równocześnie w Internecie została zapoczątkowana akcja zbierania podpisów pod petycja do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z prośbą o odwołanie tej decyzji. Akcja została zainicjowana przez bułgarską Polonię. W petycji czytamy m.in.: Wiele osób ma dostęp do TVP Polonia, niektórzy mogą czerpać informacje z Internetu, ale nic nie zastąpi kontaktu na żywo z autorem, naukowcem, aktorem, z polska nauką, sztuką i książką. Gdyby nie działalność Instytutu Polskiego nigdy nie moglibyśmy zobaczyć i posłuchać polskich artystów. Nie mielibyśmy okazji z duma zaprezentować ich walorów naszym potomkom, a jest to często motywacja dla młodego pokolenia do podtrzymania nauki języka polskiego, rozszerzenia wiedzy o Polsce i kontynuowania polskich tradycji. Biblioteka IP jest dla nas prawdziwym skarbem, bez którego trudno wyobrazić sobie życie na obczyźnie. Sofijska Polonia nie ma swej siedziby, ale IP chętnie udziela nam swej gościny na spotkania i imprezy polonijne. Zawsze jest gotów pomoc w pracy naszego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Władysława Warneńczyka w Bułgarii. Jest skrawkiem polskiej ziemi, który nie możemy sobie wyobrazić by nam zabrano. Petycje można przeczytać i podpisać tutaj. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
11 maja:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego
?