Gryfów Śląski: Czytnik linii papilarnych w parafii
[2010-02-02 17:24:49]
Uczniowie publicznego gimnazjum, przynależący do parafii św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim, którzy zamierzają przystąpić do bierzmowania, muszą - zgodnie z postanowieniem lokalnych przedstawicieli kleru - legitymować się odciskiem linii papilarnych przed mszą i po jej zakończeniu. Czytnik zainstalowano po to, aby zastąpić tradycyjną listę obecności i lepiej kontrolować udział uczniów w praktykach religijnych.
Dzieci, które przygotowują się do bierzmowania, palce w czytniku będą odciskać jeszcze przez trzy lata edukacji gimnazjalnej. Powinny w tym czasie uczestniczyć regularnie w mszach świętych oraz w nabożeństwach różańcowych i roratach. Jeśli zaliczą 200 obecności - zostaną zwolnione ze specjalnego egzaminu.
Pomysłodawca tej nowej metody - ks. Grzegorz Sowa - wikariusz oraz katecheta szkolny - podkreślił, że jest bardziej nowoczesna i bezpieczna.
Większość gimnazjalistów wypowiedziała się pozytywnie o ks. Sowie (poświęca nam mnóstwo czasu, jest naszym autorytetem, świetnie prowadzi lekcje religii). Podoba im się również pomysł czytnika. W rozmowie z mediami, jedna z uczennic podkreśliła: Jest wygodny. Nie musimy stać w kolejce do księdza, żeby dał podpis w książeczce do bierzmowania.
Jednak jest również grupa rodziców i uczniów, którzy uważają to rozwiązanie za głupotę. Mówili: Pomysł jest zły. Kościół to nie posterunek. Złożyli już zawiadomienie o sprawie odnośnym organom.
Czytnikiem ma się zająć Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych oraz Rzecznik Praw Obywatelskich (który zapowiedział wystosowanie oficjalnego pisma do dyrekcji gimnazjum).
Pobranie linii papilarnych to bardzo głęboka ingerencja w prawo do prywatności - skomentował Mirosław Wróblewski z zespołu prawa konstytucyjnego i międzynarodowego biura RPO. Są do tego dopuszczone tylko ściśle określone przepisami prawa jednostki, m.in. policja - dodał.
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1902 - Urodził się Alexandre Kojève, właśc. Aleksandr Kożewnikow, francuski filozof pochodzenia rosyjskiego, którego seminarium o Heglu ukształtowało kolejne pokolenia lewicujących, francuskich filozofów.
1914 - Zmarł Daniel De Leon, amerykański działacz socjalistyczny.
1919 - Zjazd spółdzielni robotniczych w Warszawie powołał Związek Robotniczych Stowarzyszeń Spółdzielczych.
1930 - Wybory do Sejmu Śląskiego II kadencji; sukces ugrupowań niemieckich; PPS - 4 mandaty, komuniści - 2.
1967 - W Grecji Andreas Papandreu został uwięziony przez reżim czarnych pułkowników.
1983 - Odbył się "dzień narodowego protestu" w Chile – pokojowa demonstracja przeciw reżimowi wojskowemu gen. Augusto Pinocheta i na rzecz swobód obywatelskich.
2007 - Trybunał Konstytucyjny orzekł o częściowej niekonstytucyjności ustawy lustracyjnej opracowanej przez PiS.
2019 - Na YouTube odbyła się premiera filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu w reżyserii Tomasza Sekielskiego