WZZ "Sierpień 80" popiera strajk pielęgniarek i położnych z Podbeskidzia
[2010-02-09 15:05:17]
![]() W liście podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka czytamy, że pielęgniarki i położne są traktowane w urągający sposób i odmawia im się prawa do właściwego wynagrodzenia tłumacząc to zawsze brakiem pieniędzy. Jak dodaje tej grupie zawodowej wmawia się, że ich praca to powinność i misja za którą najlepiej nie powinno się pobierać wynagrodzenia. Taki punkt widzenia to nieuczciwość, na którą nie może i nie będzie nigdy przyzwolenia ze strony ludzi pracy i reprezentujących ich organizacji związkowych. Od szeregu lat kolejne rządy składają pielęgniarkom i położnym puste obietnice podwyżek płac i podniesienia rangi tego zawodu. Od szeregu lat pielęgniarki i położne słyszą także to samo. Że na podwyżki płac muszą czekać, bo nie ma pieniędzy. Także obecna koalicja rządząca, kiedy trwała kampania wyborcza, szczodrze rozdawała pielęgniarkom i położnym obietnice. Dziś o tym zapomina nie robiąc nic, aby podnieść standard pracy i wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych - czytamy w dokumencie. Związek podkreśla, że każda położna i pielęgniarka ma prawo do godnej zapłaty za swoją pracę, do której dokłada się coraz więcej obowiązków, nie związanych z funkcjami okołomedycznymi. Jak dodaje WZZ "Sierpień 80" to właśnie położne i pielęgniarki w pierwszej kolejności padają efektem restrukturyzacji placówek ochrony zdrowia i są pierwszymi ofiarami działań zmierzających do prywatyzacji. Warto mieć na uwadze, iż po dokonaniu się procesu prywatyzacyjnego, pielęgniarki i położne zatrudniane będą poza stosunkiem pracy na umowach pozakodeksowych, kontraktowych i pozbawione zostaną możliwości zrzeszenia się w związkach zawodowych oraz ochrony wynikającej z Kodeksu Pracy i gwarancji wynikających ze stałego stosunku zatrudnienia - stwierdza związek. WZZ "Sierpień 80" wyraził zadowolenie że pielęgniarki z Podbeskidzia odważyły się na bezkompromisową i słuszną walkę o wzrost płac. Zdaniem związkowców tylko poprzez zdecydowane działania można osiągnąć zamierzony cel, ponieważ żaden właściciel lub pracodawca nie dał niczego pracownikowi dobrowolnie. WZZ "Sierpień 80" poinformował ponadto, że delegacja związkowców, w tym także górników ze śląskich kopalń, pojechała przekazać osobiście wyrazy poparcia dla strajkujących, a podczas spotkania ustalone zostaną zasady współdziałania i wspierania strajkujących pielęgniarek. Jesteśmy i będziemy z Wami w Waszej słusznej walce. Od początku do końca. tak jak to było w "Białym Miasteczku", kiedy walczyliśmy razem, a politycy PO chętnie przychodzili tam wtedy aby składać puste i nic nie warte obietnice, których dziś nie realizują - kończy swój list związek. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
28 czerwca:
1878 - W Maziarni k. Chełma urodził się Stanisław Brzozowski, polski filozof, pisarz, publicysta, krytyk teatralny i literacki; zwolennik materializmu dziejowego, który wprowadził marksizm do myśli polskiej.
1883 - W Krakowie urodził się Bolesław Drobner, polityk PPS, w czasie wojny więziony przez władze radzieckie, po wojnie pierwszy polski prezydent Wrocławia, poseł.
1892 - Urodził się Edward H. Carr, brytyjski historyk, dziennikarz i teoretyk stosunków międzynarodowych. marksista.
1896 - W Argentynie powstała Partia Socjalistyczna (Partido Socialista).
1900 - Urodził się Leon Kruczkowski, pisarz i publicysta. W okresie międzywojennym działacz lewicowy. Autor "Dlaczego jestem socjalistą?". Po wojnie - w PZPR.
1919 - Została powołana Międzynarodowa Organizacja Pracy.
1924 - Powstało przedsiębiorstwo Polskie Lasy Państwowe.
1929 - W Poznaniu urodził się Alfred Miodowicz, hutnik, działacz związkowy, polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji.
1936 - Śmiercią samobójczą zmarł Aleksander Berkman, amerykański działacz anarchistyczny.
1937 - Na łamach „Robotnika” ukazała się deklaracja Legionu Młodych-Frakcji o zaprzestaniu działalności i przystąpieniu do PPS.
1937 - W Wiedniu zmarł Max Adler, wybitny działacz ruchu robotniczego, czołowy przedstawiciel austromarksizmu.
1942 - Wincenty Markowski został przedstawicielem Polskich Socjalistów w Politycznym Komitecie Porozumiewawczym.
1948 - Wykluczenie Jugosławii z Kominformu.
1950 - Sejm PRL przyjął ustawę o powszechnej elektryfikacji wsi i osiedli.
1960 - Władze Kuby dokonały konfiskaty i nacjonalizacji amerykańskich rafinerii ropy naftowej zlokalizowanych na jej terytorium.
1967 - Izrael zaanektował należacą do Jordanii i zamieszkaną przez Palestyńczyków wschodnią część Jerozolimy. Okupuje ją do dziś.
1974 - W kopalni „Silesia” w Czechowicach-Dziedzicach doszło do wybuchu metanu – zginęło 34 górników.
2009 - W wyniku wojskowego zamachu stanu w Hondurasie od władzy odsunięto lewicowego prezydenta Manuela Zelayę.
2013 - Na placu Taksim w Stambule rozpoczął się antyrządowy protest, który ogarnął w następnych dniach inne miasta i regiony Turcji.
2020 - Zmarł Mimi Soltysik, amerykański polityk i muzyk, współprzewodniczący Socjalistycznej Partii USA
2020 - Zmarła Shen Jilan, chińska polityczka, delegatka do Ogólnochińskiego Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (1954–2020)
?