WZZ "Sierpień 80" popiera strajk pielęgniarek i położnych z Podbeskidzia

[2010-02-09 15:05:17]

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" wystosował list z poparcie dla protestu jaki rozpoczęły 9 lutego pielęgniarki i położne z 5 szpitali na Podbeskidziu, które domagają się podwyżek płac.

W liście podpisanym przez przewodniczącego związku Bogusława Ziętka czytamy, że pielęgniarki i położne są traktowane w urągający sposób i odmawia im się prawa do właściwego wynagrodzenia tłumacząc to zawsze brakiem pieniędzy. Jak dodaje tej grupie zawodowej wmawia się, że ich praca to powinność i misja za którą najlepiej nie powinno się pobierać wynagrodzenia.

Taki punkt widzenia to nieuczciwość, na którą nie może i nie będzie nigdy przyzwolenia ze strony ludzi pracy i reprezentujących ich organizacji związkowych. Od szeregu lat kolejne rządy składają pielęgniarkom i położnym puste obietnice podwyżek płac i podniesienia rangi tego zawodu. Od szeregu lat pielęgniarki i położne słyszą także to samo. Że na podwyżki płac muszą czekać, bo nie ma pieniędzy. Także obecna koalicja rządząca, kiedy trwała kampania wyborcza, szczodrze rozdawała pielęgniarkom i położnym obietnice. Dziś o tym zapomina nie robiąc nic, aby podnieść standard pracy i wynagrodzenia dla pielęgniarek i położnych - czytamy w dokumencie.

Związek podkreśla, że każda położna i pielęgniarka ma prawo do godnej zapłaty za swoją pracę, do której dokłada się coraz więcej obowiązków, nie związanych z funkcjami okołomedycznymi. Jak dodaje WZZ "Sierpień 80" to właśnie położne i pielęgniarki w pierwszej kolejności padają efektem restrukturyzacji placówek ochrony zdrowia i są pierwszymi ofiarami działań zmierzających do prywatyzacji.

Warto mieć na uwadze, iż po dokonaniu się procesu prywatyzacyjnego, pielęgniarki i położne zatrudniane będą poza stosunkiem pracy na umowach pozakodeksowych, kontraktowych i pozbawione zostaną możliwości zrzeszenia się w związkach zawodowych oraz ochrony wynikającej z Kodeksu Pracy i gwarancji wynikających ze stałego stosunku zatrudnienia - stwierdza związek.

WZZ "Sierpień 80" wyraził zadowolenie że pielęgniarki z Podbeskidzia odważyły się na bezkompromisową i słuszną walkę o wzrost płac. Zdaniem związkowców tylko poprzez zdecydowane działania można osiągnąć zamierzony cel, ponieważ żaden właściciel lub pracodawca nie dał niczego pracownikowi dobrowolnie.

WZZ "Sierpień 80" poinformował ponadto, że delegacja związkowców, w tym także górników ze śląskich kopalń, pojechała przekazać osobiście wyrazy poparcia dla strajkujących, a podczas spotkania ustalone zostaną zasady współdziałania i wspierania strajkujących pielęgniarek.

Jesteśmy i będziemy z Wami w Waszej słusznej walce. Od początku do końca. tak jak to było w "Białym Miasteczku", kiedy walczyliśmy razem, a politycy PO chętnie przychodzili tam wtedy aby składać puste i nic nie warte obietnice, których dziś nie realizują - kończy swój list związek.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


6 października:

1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.

1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).

1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.

1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.

1948 - Urodził się Gerry Adams, północnoirlandzki polityk, lider Sinn Fein.

1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.

1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.

1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.

2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.

2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.


?
Lewica.pl na Facebooku