Sri Lanka: Były kandydat na prezydenta aresztowany
[2010-02-13 18:59:46]
![]() Jak powiedział agencji Reuters Rauff Hakeem, lider Muzułmańskiego Kongresu Sri Lanki, który przebywał w biurze Fonseki zatrzymanie byłego szefa armii Sri Lanki miało bardzo poniżający charakter. Powodem zatrzymania polityka było oficjalnie wyjawienie wrażliwych informacji wojskowych oraz planowanie zamachu stanu i zabójstwa prezydenta Mahindy Rajapakse i jego rodziny. Według zwolenników Fonseki prawdziwym powodem aresztowania była jego deklaracja, że jest gotowy zeznawać przeciwko każdemu kto dopuścił się zbrodni wojennych względem ludności tamilskiej. Po zatrzymaniu opozycyjnego polityka na ulicach Kolombo doszło do gwałtownych demonstracji i walk między zwolennikami Fonseki, a sympatykami rządu. W starciach pod siedzibą Sądu Najwyższego 10 lutego rannych zostało osiem osób. Manifestanci popierający prezydenta Rajapakse obrzucili opozycjonistów kamieniami i butelkami. Policja użyła gazu łzawiącego. Jak poinformowała żona generała, Anoma Fonseka, której umożliwiono spotkanie z mężem, wezwał on swoich zwolenników do zachowania spokoju. Mój małżonek wezwał wszystkich, zwłaszcza wojsko, do zachowania spokoju i nie ulegania prowokacjom w związku z jego nielegalnym aresztowaniem - powiedziała żona Fonseki. Jak dodała jej mężowi uniemożliwiono spotkanie z lekarzem i obawia się ona o jego życie. Zaniepokojenie zatrzymaniem Fonseki wyraził Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon. Przedstawiciel ONZ Lynn Pascoe ma jeszcze w tym miesiącu odwiedzić Sri Lankę, w związku z tymi wydarzeniami. Działająca w Hongkongu organizacja Azjatycka Komisja Praw Człowieka uznała z kolei, że Fonsece odmówiono prawa do uczciwego procesu. W wyborach prezydenckich, które odbyły się 26 stycznia Fonseka startował jako wspólny kandydat głównych lankijskich ugrupowań opozycyjnych, w tym dwóch koalicji - prawicowego Zjednoczonego Frontu Demokratycznego i lewicowego Tamilskiego Sojuszu Narodowego oraz łączący marksizm-leninizm z syngaleskim nacjonalizmem Ludowy Front Wyzwolenia. Oddano na niego 40,15 proc. głosów, w tym głównie w zamieszkałych zamieszkałych przez Tamilów obszarach Mullaitheivu, Point Pedro, Jaffna, Chavakachcheri, Mannaar, Kankesanthurai, Moothoor i Sammanthurai. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Częstochowie!
- Częstochowa, Plac Biegańskiego
- 14 maja (środa), godz. 12:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
15 maja:
1252 - Papież Innocenty IV wydał bullę Ad extirpanda, w której zezwolił na stosowanie tortur wobec heretyków.
1811 - Paragwaj ogłosił niepodległość.
1848 - Podczas rewolucji lutowej w Paryżu odbyła się demonstracja na rzecz niepodległości Polski.
1903 - W Warszawie urodził się Edward Bugajski, działacz socjalistyczny, działacz ruchu esperantystów.
1911 - Sąd Najwyższy USA, zgodnie z ustawą antymonopolową, nakazał podział międzynarodowej korporacji Standard Oil Johna D. Rockefellera.
1918 - Porażką komunistów zakończyła się wojna domowa w Finlandii.
1932 - W Piotrkowie swe obrady rozpoczął III Zjazd OM TUR. Delegaci wypowiedzieli się za samodzielnością organizacji młodzieży robotniczej i rozszerzeniem jej działalności politycznej.
1991 - Édith Cresson z Partii Socjalistycznej jako pierwsza kobieta stanęła na czele francuskiego rządu.
1997 - 22 lata po zakończeniu wojny w Laosie, USA przyznały się oficjalnie do brania w niej udziału, czemu dotąd zaprzeczały.
2006 - Giorgio Napolitano (Demokraci Lewicy) objął urząd prezydenta Włoch.
2011 - W Hiszpanii powstał ruch Oburzonych.
2012 - François Hollande został zaprzysiężony na urząd prezydenta Francji.
2015 - Założono nieformalny ruch Wolność i Równość.
?