Warszawa: Uwolnić osetyńskich jeńców z gruzińskich więzień!

[2010-02-20 00:30:07]

Warszawa, to jedna ze stolic europejskich, gdzie w dniu 19 lutego działacze lewicowi i obrońcy praw człowieka protestowali przeciwko przetrzymywaniu w gruzińskich więzieniach osetyńskich jeńców wojennych z czasów napaści gruzińskiej na Osetię Południową w 2008 roku. Pikiety odbyły się między innymi w Berlinie, Paryżu i Brukseli. W Warszawie pikietę zorganizowała lokalna grupa działaczek i działaczy Nowej Lewicy.

Przypomnijmy, że latem 2008 roku, oddziały wojskowe Gruzji zaatakowały Południową Osetię, ostrzeliwując wiele celów cywilnych. Celem reżimu prezydenta Micheila Saakaszwili było sprowokowanie Rosji do działań wojennych w nadziei, że z pomocą przyjdą siły NATO. Towarzyszyła temu natężona propaganda przedstawiająca Rosję jako agresora. Przez pewien czas, propaganda gruzińska silnie oddziaływała na informacje o tym konflikcie na inne światowe media, przez co w wielu krajach przedstawiano konflikt bardzo jednostronnie. Szczególnie w Polsce, gdzie prezydent Lech Kaczyński aktywnie zaangażował się po stronie reżimu Saakaszwili i oficjalnie podżegał do działań przeciwko Rosji, media zajmowały jednoznacznie antyrosyjskie stanowisko. Polska telewizja publiczna, która powinna była zachowywać rzetelność i obiektywizm, zorganizowała w centrum stolicy Gruzji Tibilisi swoje biuro a informacje przekazywane przez TVP w tym czasie były kopią oficjalnej propagandy gruzińskiego prezydenta. Po kilku tygodniach, obserwatorzy z OBWE i Unii Europejskiej a także działacze organizacji praw człowieka zaczęli odkrywać prawdę i na jaw wyszło że winę za konflikt ponosi reżim w Gruzji, który zaatakował Osetię, a informacje o rzekomym ataku Rosji były kłamstwem. Dziennikarze Lewica.pl od początku konfliktu starali się docierać do niezależnych informacji na ten temat i nasz serwis informacyjny był jednym z niewielu w Polsce przedstawiających obiektywną sytuację w strefie konfliktu.

Od tamtego czasu kilkudziesięciu młodych mężczyzn, Osetyńczyków, bez sądu, aktu oskarżenia ani prawa do obrony przetrzymywanych jest w gruzińskich więzieniach. Działacze Nowej Lewicy zbierają podpisy pod petycją do władz gruzińskich o uwolnienie jeńców i ich jak najszybszy powrót do domu.

Lista nazwisk przetrzymywanych bezprawnie jeńców dostępna jest na stronie nowalewica.pl.

Film z pikiety pod ambasadą Gruzji w Warszawie można obejrzeć tutaj.

Bartłomiej Zindulski


Na zdjeciu prezydent Gruzji razem z byłym prezydentem USA Georgem Bushem. Reżim Saakaszwili był jednym z najwierniejszych współpracowników administracji Busha.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku