Koniec strajku pielęgniarek i położnych

[2010-02-27 21:38:01]

Zakończył się trwający od 8 lutego strajk Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. W 5 szpitalach na Podbeskidziu strajkowało łącznie kilkaset pielęgniarek, z których cześć podjęła głodówkę. Od 22 lutego trwał również protest solidarnościowy pod Ministerstwem Zdrowia w Warszawie. Pielęgniarki i położne domagały się interwencji resortu w sprawie ich koleżanek z Podbeskidzia.

Jest to protest przeciwko łamaniu prawa – mówi Longina Kaczmarska, wiceprzewodnicząca Zarządu Krajowego OZZPiP. W 2007 roku po "Białym Miasteczku" została podpisana ustawa gwarantująca podwyżki dla wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia z nadwyżek kontraktów z NFZ. Zgodnie z ustawą, jeśli wzrośnie kwota kontraktu szpitala z NFZ, to 40 proc. tego wzrostu dyrekcja musi przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń. Niestety w większości szpitali zapis ten nie znalazł odzwierciedlenia w rzeczywistości, a dyrektorzy podzielili środki według własnego uznania.

Protest był też rozpaczliwą próbą zwrócenia uwagi na problemy "białego personelu", który już niejednokrotnie próbował zainteresować polityków swoją obecną sytuacją. 9 grudnia 2009 roku odbyła się konferencja w Sejmie "Wszyscy jesteśmy pacjentami" pod patronatem marszałka Bronisława Komorowskiego z udziałem minister Ewy Kopacz, podczas której został zaprezentowany projekt ustawy regulującej wynagrodzenia pielęgniarek i położnych. Mimo to wydarzenie nie wzbudziło zainteresowania uczestniczących w nim mediów. Nie wzbudziło również zainteresowania posłów i senatorów na co dzień zasiadających w Komisji Zdrowia oraz przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy nie wzięli udziału w panelu. Projekt zakładał m.in. objęcie pielęgniarek i położnych koszykiem świadczeń NFZ.

Pierwsze porozumienie udało się podpisać w Bystrej jeszcze przed rozpoczęciem protestu solidarnościowego w Warszawie. Przedstawicielki OZZPiP wzięły udział w spotkaniu z minister zdrowia. Ewa Kopacz podkreślała, że nie jest stroną w sporze pomiędzy pielęgniarkami a ich pracodawcami. Po rozmowach minister podjęła jednak interwencję. 24 lutego zostały podpisane porozumienia w szpitalu Ogólnym w Bielsku-Białej i Zakładzie Psychiatrycznym w Międzybrodziu Bialskim, natomiast 26 lutego w bielskim Szpitalu Wojewódzkim oraz w szpitalu w Żywcu. Pielęgniarki wspierali tam działacze Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza i Młodych Socjalistów.

11 lutego do strajkujących pielęgniarek w Bystrej przyjechała kilkunastoosobowa delegacja Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80". Związkowcy wyrazili swoją solidarność ze strajkującymi. 15 i 16 lutego Julia Kubisa z Porozumienia Kobiet 8 Marca odwiedziła strajkujące w Bielsku Białej i Bystrej. Jej artykuł "Pies na krze i strajki pielęgniarek i położnych na Podbeskidziu" ukazał się na oficjalnej stronie protestu OZZPiP (www.p-protest.pl). Porozumienie Kobiet 8 Marca wzięło również udział w proteście pod Ministerstwem Zdrowia. Swoją obecnością protest wspierali również Młodzi Socjaliści i działacze Polskiej Partii Socjalistycznej.

Maciej Łapski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Opolu!
Opole, ul. Kopernika 13
13 maja 2025 (wtorek), godz. 13.00
Zandberg we Wrocławiu!
Wrocław, Rynek
13 maja 2025 (wtorek), godz. 20.00
Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Zandberg w Krakowie!
Kraków, Mały Rynek
14 maja (środa), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz

Więcej ogłoszeń...


13 maja:

1888 - Zniesiono niewolnictwo w Brazylii.

1902 - Ignacy Daszyński został z ramienia PPSD wybrany do Rady Miejskiej Krakowa. Był pierwszym przedstawicielem socjalistów w samorządzie miejskim na ziemiach polskich.

1902 - W Warszawie powstał Związek Młodzieży Socjalistycznej, działający na terenie szkół średnich i wyższych.

1938 - W Turynie urodził się Giuliano Amato, polityk Włoskiej Partii Socjalistycznej.

1985 - W Filadelfii policja przeprowadziła akcję aresztowania członków afroamerykańskiego ruchu MOVE. W wyniku pożaru powstałego po zbombardowaniu siedziby organizacji zniszczeniu uległo 65 okolicznych budynków i zginęło 11 osób, w tym 5 dzieci.

1990 - Powstała Socjaldemokratyczna Partia Mołdawii (PSD).

2000 - Załoga amerykańskiego samolotu wojskowego zrzuciła omyłkowo 6 bomb na wioskę w Korei Płd.

2004 - W Wiedniu zmarł Michael Guttenbrunner, austriacki pisarz i poeta; więziony przez nazistów za przynależnośc do Socjaldemokratycznej Partii Austrii.


?
Lewica.pl na Facebooku