Wielka Brytania: Zmarł Michael Foot
[2010-03-03 14:59:32]
![]() Był synem Isaaca Foota, prawnika i deputowanego Partii Liberalnej (Liberal Party) do Izby Gmin. Starsi bracia Michaela również byli politykami. W 1935 roku Foot startuje jako kandydat Partii Pracy w okręgu Monmouth, jednak przegrywa. Później pracował w mediach w tym m.in. w "New Statesman", "Tribune" "Evening Standard" i "Daily Herald". W latach 1948-52 oraz 1955-60 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Tribune". W 1945-55 był deputowanym laburzystów z okręgu Plymouth Devonport, zaś od 1960 roku z okręgu Ebbw Vale. Foot był zwolennikiem jednostronnego rozbrojenia nuklearnego i działań Kampania na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego (Campaign for Nuclear Disarmament) i państwowej własności strategicznych gałęzi gospodarki, sprzeciwiał się zaś udziałowi Wielkiej Brytanii w wojnie koreańskiej oraz remilitaryzacji Niemiec Zachodnich. W 1961 roku wykluczono go z klubu parlamentarnego Partii Pracy z powodu sporu o finansowanie sił powietrznych (wrócił do niego dwa lata później). W 1964 roku stanął na czele wewnątrzpartyjnej opozycji. Był przeciwnikiem rządowych propozycji dotyczących ograniczenia imigracji i reformy związków zawodowych. Opowiadał się także przeciw wstąpieniu Wielkiej Brytanii do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, wojnie wietnamskiej oraz jednostronnej deklaracji niepodległości Rodezji przez białą mniejszość. W 1972 roku wystartował w wyborach na wiceprzewodniczącego partii, które jednak przegrał. W 1974 roku został ministrem zatrudnienia. W 1976 roku wystartował w wyborach na lidera partii. Wygrał w pierwszej turze, ale ostatecznie został pokonany przez Jamesa Callaghana. W 1980 roku wygrał wybory na szefa partii, co doprowadziło do odejścia prawego skrzydła laburzystów, którego zwolennicy utworzyli Partię Socjaldemokratyczną (Socialdemocratic Party). Z funcji szefa Partii Pracy ustąpił w 1983 roku. Po rezygnacji z funkcji pozostał zwykłym deputowanym partii. Był honorowym członkiem Narodowego Towarzystwa Świeckiego (National Secular Society) i aktywnym sympatykiem Brytyjskiego Towarzystwa Humanistycznego (British Humanist Association). Wciąż działał także w Kampanii na rzecz Rozbrojenia Nuklearnego. Występował w obronie Salmana Rushdiego, skazanego na śmierć przez ajatollaha Chomeiniego, był także zwolennikiem ataku NATO na Jugosławię w 1999 roku. Był jednym z najważniejszych postaci w ruchu laburzystów - stwierdził działacz lewego skrzydła partii Tony Benn. To było niewiarygodne, że ktoś tak miły był na czele Partii Pracy, jednak nie dziwne, że nie wygrał wyborów - dodał z kolei inny z działaczy lewgo skrzydła Partii Pracy, były burmistrz Londynu Ken Livingstone. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Zandberg w Bielsku-Białej!
- Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
- 10 maja (sobota), godz. 11:00
- Zandberg w Tychach!
- Tychy, Plac Baczyńskiego
- 10 maja (sobota), godz. 15:00
- Zandberg w Katowicach!
- Katowice, plac Miarki
- 10 maja (sobota), godz. 20:00
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
10 maja:
1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.
1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.
1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.
1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.
1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.
1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.
1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.
1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.
1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.
1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.
2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.
?