Strasburg: Polska musi respektować prawa związków jednopłciowych

[2010-03-03 19:42:38]

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosił wczoraj wyrok w sprawie Pawła Kozaka, który skarżył Polskę za dyskryminację ze względu na orientację seksualną. Państwo polskie utrudniało mu z tej racji realizację prawa do życia prywatnego oraz rodzinnego.

Trybunał stwierdził, że zapisy w prawie polskim o ochronie rodziny nie mogą stanowić legitymacji dla dyskryminacji związków jednopłciowych. W wyroku czytamy, że szukając sposobów ochrony tradycyjnej rodziny, państwo musi brać pod uwagę zmiany społeczne, w tym fakt, że nie istnieje jeden sposób realizowania prawa do życia prywatnego i rodzinnego.

Po śmierci swego partnera w 1998 r. Kozak wystąpił do władz Szczecina o przejęcie najmu mieszkania, powołując się na ówczesne prawo mieszkaniowe, umożliwiające to osobie, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z najemcą, mieszkająca z nim stale do chwili jego śmierci.

Spotkał się z odmową ze strony ówczesnego prezydenta miasta. Decyzję podtrzymały dwie kolejne instancje sądowe. Jak pisze "Gazeta Wyborcza": Sądy powołały się na konstytucję, która mówi, iż małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka tak mówi dla "Gazety Wyborczej" o znaczeniu wyroku Trybunału: To znaczy, że w sytuacjach, gdy prawo mówi o "wspólnym pożyciu" czy "osobie najbliższej", należy uznawać też prawa partnerów homoseksualnych. Przykłady? Prawo do odmowy zeznań w sprawie karnej, jeśli mogłoby to obciążyć "osobę bliską", do wspólnego konta w banku, do informacji o stanie zdrowia partnera. Orzeczenie obala też podnoszony przez niektórych argument, że legalizacji homoseksualnych związków partnerskich sprzeciwia się konstytucja, która mówi, że małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny podlega szczególnej ochronie państwa.

Z kolei działacz gejowski Krystian Legierski stwierdza dla tego samego dziennika: Dotychczas polskie prawo tworzono i stosowano według zasady, że państwo powinno ignorować istnienie związków innych niż heteroseksualne. To orzeczenie oznacza, że powinno szanować prawa partnerów będących w takich związkach. Dziś partner homoseksualny nie ma prawa do pochówku zmarłego przyjaciela, bo dla szpitala nie jest osobą bliską, której można wydać ciało. Nie dziedziczy w razie jego nagłej śmierci. Może dziedziczyć na podstawie testamentu, ale musi wtedy zapłacić 20 proc. podatku. Nie dostanie po partnerze renty ani dodatku do emerytury, choćby całe życie spędzili razem, we wspólnym gospodarstwie domowym. Nie może być jego pełnomocnikiem w sprawie cywilnej...

Paweł Michał Bartolik


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku