Egipt: Protest pracowników portalu IslamOnline

[2010-03-17 07:37:26]

Nasila się konflikt pomiędzy katarskim kierownictwem a egipskimi pracownikami jednego z największych islamskich portali informacyjnych. Strona internetowa IslamOnline odwiedzana jest codziennie przez ponad 120 tysięcy osób. Katarskie władze strony chcą przejąć kontrolę nad jej zawartością, do tej pory zależną od redakcji w Kairze.

Jak podaje portal guardian.co.uk, zmiany, które wiązać się mogą z utratą pracy przez wielu z 350 pracowników w Egipcie, stanowią część większego planu. Jego celem, jak twierdzą wtajemniczeni, ma być przekształcenie charakteru IslamOnline na bardziej konserwatywny.

Obecnie portal IslamOnline uznawany jest za bastion liberalnych i reformistycznych opinii w świecie muzułmańskim. Założony w 1997 roku przez kontrowersyjnego egipskiego kleryka Jusufa al-Karadawiego, któremu USA i Wielka Brytania zakazały wjazdu na swoje terytoria, promuje "holistyczną" wizję islamu. Muzułmanie czerpią z niego informacje dotyczące polityki, rodziny i spraw społecznych. Pracownikami są także świeccy muzułmanie i nie-muzułmanie, a wielojęzyczność zapewnia stronie internetowej popularność na całym świecie.

Niezależność redakcji została zagrożona, gdy nowy skład katarskich zarządzających skrytykował tworzących większą część zawartości portalu dziennikarzy z Egiptu, za artykuły na temat Walentynek i festiwali filmowych. Zaczęto zamykać sekcje poświęcone kulturze i młodym ludziom, a także ograniczać pracownikom dostęp do serwera portalu.

Ponad 250 pracowników podjęło protest na siedząco. Używają przy tym innowacyjnych sposobów rozprzestrzeniania informacji o swoich skargach, w tym dostępnej w Internecie relacji wideo na żywo z biur, w których przebywają, a także wpisów na Twitterze i innych społecznych komunikatorach.

Analitycy twierdzą, że opisane wydarzenia są częścią większego konfliktu pomiędzy salafickimi muzułmanami z Zatoki Perskiej, którzy traktują Koran bardziej dosłownie i tradycyjnie, a bardziej reformatorską odmianą islamu, popularną w takich krajach, jak Egipt.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku