ONZ: Konferencja poświęcona zagrożonym gatunkom zwierząt

[2010-03-18 08:40:07]

Odbywająca się w Katarze konferencja Narodów Zjednoczonych stoi przed trudnym zadaniem ograniczenia handlu przedstawicielami zagrożonych gatunków zwierząt. Proceder ten kwitnie między innymi na Bliskim Wschodzie, a sprzyjają mu: korupcja, nieefektywne prawo i pobłażliwość w jego egzekwowaniu.

To jest problem świata arabskiego, którego dłużej nie możemy lekceważyć - powiedziała Marguerite Shaarawi, współzałożycielka organizacji praw zwierząt Animals Lebanon. Grupa ta nakłania Liban do przyłączenia się do Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (Conwention on International Trade in Endangered Species - CITES), której sygnatariusze ze 175 krajów po raz pierwszy spotykają się w kraju arabskim.

Liban i Bahrajn są jedynymi krajami arabskimi, które nie podpisały konwencji. W Libanie grzywna za umyślne skrzywdzenie zwierzęcia wynosi 15 dolarów.

John Sellar, wysokiej rangi urzędnik zajmujący się przestrzeganiem CITES, powiedział, że trudno oszacować rozmiar nielegalnego handlu zwierzętami w krajach arabskich, ale Animal Lebanon podaje, że jest to trzecia, po handlu bronią i narkotykami, największa strefa nielegalnego handlu. W prywatnych "kolekcjach" bogatych mieszkańców Zatoki Perskiej przetrzymywane są między innymi sokoły, a także egzotyczne gatunki papug, młode szympansy, goryle oraz lamparty.

Problemem są również skandaliczne warunki, w jakich przemycane zwierzęta są transportowane - często przez kilka dni bez wody i jedzenia, a także eksploatacja zwierząt cyrkowych, które często zmuszane są do życia w warunkach zagrażających zdrowiu i życiu.

Delegaci na konferencji ONZ rozpatrywać będą ponad czterdzieści propozycji, dotyczących wielu zagrożonych gatunków - od nosorożców po niedźwiedzie polarne.

Jak podaje Associated Press, pierwsze kontrowersje pojawiły się w sprawie tuńczyka błękitnopłetwego (ryby osiągającej wagę do 700 kilogramów). Zakaz eksportu przedstawicieli tego gatunku zaproponowało Monaco, wskazując na spadek populacji o trzy czwarte w porównaniu z 1957 rokiem. Za opowiedziały się między innymi Australia i Peru, a przeciw - Chiny, twierdząc, że zakaz uderzy w biedne państwa, dla których połów ryb jest ważną częścią gospodarki. Również Japonia, do której trafia 80 procent eksportu tuńczyka błękitnopłetwego uważa, że przepisy w tej sprawie powinny być ustalane przez władze regionalne, a nie na poziomie globalnym.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku