Nepal: Eksport operacji dla ubogich do USA
[2010-03-21 10:55:04]
![]() Od pewnego czasu nadzieją dla milionów ubogich ludzi, którzy utracili wzrok są operacje wykonywane przez doktora Sanduka Ruita (na zdjęciu). Setki Nepalczyków, zachęconych radiowymi komunikatami, podążają do mobilnej sali operacyjnej, w której zabieg trwa zaledwie kilka minut. Galaretowata substancja w ciągu kilku minut usuwana jest z oka, a maleńka sztuczna soczewka - umieszczane w nim. Wszystko to bez opłat. Ruit ocenia, że wzrok przywrócono jego metodą już 3-4 milionom ludzi. Ten korpulentny lekarz o łagodnym głosie, w wytartych dżinsach i tenisówkach sam jeden usunął już 100 tysięcy katarakt w okresie 30 lat. Metoda Ruita potępiana początkowo przez środowisko medyczne jako niebezpieczna, rozprzestrzenia się w biednych krajach od niemal dwóch dekad. Jest stosowana między innymi przez lekarzy w Korei Północnej, Nikaragui i Nigerii, którzy szkolą w niej innych lekarzy. Jak podaje Associated Press, w bieżącym roku po raz pierwszy przeszkoleni zostaną w jej stosowaniu przez nepalskiego "Boga Wzroku" lekarze armii USA. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
6 października:
1887 - W La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii urodził się Le Corbusier (właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris), wybitny architekt, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.
1913 - Mahatma Gandhi, stojący na czele południowoafrykańskich górników, został aresztowany.
1935 - Urodził się Ernesto Laclau, argentyński filozof, przedstawiciel postmarksizmu. Profesor i wykładowca teorii politycznej na Uniwersytecie w Essex. Wraz z Chantal Mouffe wspólautor książki "Hegemonia i strategia socjalistyczna" (1985).
1945 - Urodził się Luiz Inácio Lula da Silva, polityk brazylijski. Związkowiec i działacz Partii Pracujących. W latach 2003-2010 prezydent Brazylii.
1946 - Zmarł Per Albin Hansson, polityk szwedzki, przywódca Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej, premier kilku rządów w latach 1932-46.
1970 - W Warszawie zmarł związany z lewicą awangardowy poeta Julian Przyboś.
1973 - Wybuch arabsko-izraelskiej wojny Jom Kippur.
1998 - Hugo Chavez został wybrany na stanowisko prezydenta Wenezueli.
2009 - Jorgos Papandreu (PASOK) został premierem Grecji.
2019 - Partia Socjalistyczna (PS) wygrała wybory parlamentarne w Portugalii.
?